1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol [13]
3 years ago
10

Rewrite the function by completing the square h(x)=4x^2+4x+1

Mathematics
1 answer:
lisov135 [29]3 years ago
8 0

Answer:

h(x) = 4(x+\frac{1}{2})^{2}

Step-by-step explanation:

h(x)=4x^2+4x+1\\h(x)=4(x^2+x+\frac{1}{4}) \\h(x)=4(x^2+x+\frac{1}{4})\\h(x) = 4(x+\frac{1}{2})^{2}

You might be interested in
Y varies directly as x . If x = 6 then y = 18. Find the constant of variation.
ZanzabumX [31]

<u>Answer</u>

3


<u>Explanation</u>

Y varies directly as x

Y ∝ x Inserting constant of variation, k,

Y = kx

k = Y/x

  = 18/6

  = 3

6 0
3 years ago
How will I be able to use subtraction to find lengths of segments,for instance WX an XY
ziro4ka [17]
You subtract the greater one from the smaller one and you get the difference.
4 0
3 years ago
10(8r+23) =1430 <br> HELP PLS ITS FOR MY HW PLS PLS PLS
Mademuasel [1]

Answer:

r = 15

Step-by-step explanation:

10(8r + 23) = 1430

Divide both sides by 10.

8r + 23 = 143

Subtract 23 from both sides.

8r = 120

Divide both sides by 8.

r = 15

7 0
3 years ago
How do I solve this problem?
kondor19780726 [428]

Answer:

Its A

Step-by-step explanation:

4/5 - 0.5     Convert the fraction to a decimal:-

= 0.8 - 0.5

= 0.3

6 0
3 years ago
Elena compró 34 de kilogramos de manzanas, 12 kilogramo de mangos y 2 kilogramos de naranjas. ¿Cuántos kilogramos de fruta compr
Oduvanchick [21]

Answer: 48 kilogramos de fruta

Step-by-step explanation:

Hola, para resolver este problema simplemente hay que sumar las cantidades de cada fruta:

Kilos de manzanas + kilos de mangos+ kilos de naranjas:

Matemáticamente hablando:

34+12+2 = 48 kg

Elena compro 48 kilogramos de fruta en total.

Si quedo alguna duda no dudes consultar con un comentario.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statement cannot be justified by one of the properties of real numbers
    6·1 answer
  • A cake recipe requires cups of flour to make 1 cake. How many cakes can be made by a baker who has 16 cups of flour?
    13·1 answer
  • Y = x2 -4x-32<br> what is the minimum
    14·1 answer
  • 13+(p/3)=-4. What’s the answer
    6·1 answer
  • For which of the following values of x does f(x) = -16?<br> -16<br> 12<br> 0<br> 8
    12·1 answer
  • Find the area of the polygon
    12·1 answer
  • Help me plz with algebra!!!<br>​
    11·1 answer
  • Daniel is organizing his rock collection of 18 rocks into equal groups. How many possible ways can Daniel line up his rock colle
    8·1 answer
  • Which equation represents a line which is perpendicular to the line y = 4/3x – 7?
    12·1 answer
  • The cost of 9 donuts is $5.50. how many donuts can you buy for $33.00
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!