1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delvig [45]
3 years ago
10

okay so the problem is "A circle is centered at the point (-3,2) and passes through the point (1,5). The radius of the circle is

( ) units. the point (-7, ) lies kn this circle. I'm not sure how to find the answer.​
Mathematics
1 answer:
Nesterboy [21]3 years ago
5 0

Answer:

A circle is centered at the point (-3,2) and passes through the point (1,5). The radius of the circle is (5 ) units. the point (-7, -1) and point (-7, 5) lies in this circle.

Step-by-step explanation:

equation of circle is

(X-center_X)^2 + (y-center_Y)^2 = r^2

==> (x+3)^2 + (y-2)^2 = r^2

Now it passes 1,5 so

4^2+3^2 = 5^2

==> r = 5

when x = -7

y = -1 or 5

You might be interested in
Find the inverse of the function:<br> y=log₂(-4x)
Vlad1618 [11]

Answer:

-2^(x-2)

Step-by-step explanation:

Using differential calculus:

We know that the integral of 1/x = ln(x)

or 2x/ln(2) = log2(x), so we plug in our knowledge and chain rule to figure out that the answer to the inverse is -2^(x-2) :)

5 0
4 years ago
What is the difference in hours and minutes between these times 10:35 2:40
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

10:35

11:35

12:35

1:35

2:35

=Thats 4 hours

and then 40-35=5

So 4hours 5 minutes

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 2 (5 points)<br> What's the explicit rule for the sequence 9, 14, 19, 24, ...?
brilliants [131]

Answer:

adding by 5

Step-by-step explanation:

,...............................

6 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
Which lists the ratios in order from greatest to least? 23:24, 11:12, 7:8 23.24, 7:8, 11:12 7:8, 23:24, 11:12 7:8, 11:12, 23:24​
likoan [24]

Answer:I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I. I

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the height of the triangle. hypotenuse=10, right angle, opposite angle=20º
    5·1 answer
  • Pls help i give brainliest ​
    9·2 answers
  • Please help me understand how to do this
    10·2 answers
  • A and B share the cost in a ratio of 3:2. A pays £125 how much does b pay?
    15·2 answers
  • Hershey Foods makes a batch of chocolate with 75 lbs. of cocoa beans. If we know what that the ratio of cocoa beans to milk is 5
    9·1 answer
  • 2x-3y=6 whats the slope and y-intercept?
    13·1 answer
  • 172 + (-167) + (-10) + (-144)
    10·1 answer
  • Solve For X. Please add an explanation.
    11·1 answer
  • URGENT PLEASE !!!!!! answer correctly !!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • Five times a number is 16 less than thirteen times the same number. Find the number.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!