Answer:
-2^(x-2)
Step-by-step explanation:
Using differential calculus:
We know that the integral of 1/x = ln(x)
or 2x/ln(2) = log2(x), so we plug in our knowledge and chain rule to figure out that the answer to the inverse is -2^(x-2) :)
Answer:
adding by 5
Step-by-step explanation:
,...............................
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I. I
Step-by-step explanation: