1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
2 years ago
10

One apple costs $0.55 at the grocery store. Customers receive on free apple for every 8 apples that they buy. Anna paid a total

of $8.80 for her apples. How many free apples did Anna receive ? plz help​
Mathematics
2 answers:
blsea [12.9K]2 years ago
8 0

Answer:

2? (I think) Not sure

Step-by-step explanation:

chubhunter [2.5K]2 years ago
6 0

Answer:

Anna received 2 free apples

Step-by-step explanation:

no probm

You might be interested in
An arrangement of two dimensionals figures that can be folded to make a three dimensionals figure
kirill115 [55]

wht are you trying to say


7 0
3 years ago
If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25, how much would 1 lb. of candy cost
olchik [2.2K]

Its cross-multiplication. 20.25 times 1 divided by 3 3/4 = 5.4 -(answer)

3 0
2 years ago
X * 2/3 &lt; 2/3<br> Solve for x
IgorLugansk [536]

Answer:

x<1

Step-by-step explanation:

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable. Hope this helps!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sonji paid $25 for two scarves, which were different prices. When she got home she could not find the receipt. She remembered th
Oksanka [162]

Answer:

$14

Step-by-step explanation:

Make the variables:

x

x + 3

2x + 3 = 25

2x = 22

x = 11

11, 14

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
URGENT!!! PLEASE ANSWER!!!!!
tatiyna

Answer: gabriel

Step-by-step explanation: when you have x and y,, they usually are equal to  1 and with gabriel's expression,, he made it simplier for us to solve but with his sister,, she just made it more different though both expressions are right,, but in the end gabriel is correct

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A phone company charges $0.06 per minute for local calls and $0.15 per minute for international calls. When your bill comes, it
    14·1 answer
  • Devon has 14 steel balls of equal weight. If he puts 8 of them in one pan of a balance, and the rest along with a weight of 20 g
    8·2 answers
  • Consider the equation 1/3x−2=x+2. Write a system of linear equations using each side of the equation. Then solve the original eq
    15·1 answer
  • I will mark u the brainyest, I promise!!<br> plz help!
    7·2 answers
  • 4x - 5 - 2x = x - 5<br><br> No Solution<br> X=0<br> X=4<br> X=5
    10·1 answer
  • Plz help and ty very much​
    6·1 answer
  • Alice and Bob share an allotment. The ratio of the area of Alice's
    6·1 answer
  • Maria made 5 withdrawals from her bank account of $35 each . What was the total change to her bank account?
    6·2 answers
  • Which of the following phrases represents n ÷ 5?
    14·1 answer
  • Please help and explain what
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!