1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
2 years ago
12

Graph F Distance from Home Time Is this graph functional?

Mathematics
1 answer:
KengaRu [80]2 years ago
6 0

Answer:

what graph????

You might be interested in
PLEASE HELP, WILL GET BRAINIEST AND 99 points a question!!
goldfiish [28.3K]
A. Salem Oregon: 
155,094 
156,273 
159,282 
<span>160,614

</span>B. Saginaw, Michigan: 
51,413 
51,043 
50,763 
<span>50,303 
</span>
They both grew in the hundreds first.

It already has because the first year doubled is <span>102,826</span>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the expression for x: (4-2)(x-2)=4x-8
ivann1987 [24]
First, distribute the left side. You should get 4x-8-2x+4=4x-8. Then, get all the xs on one side.

4x-2x-4x-8+4=-8

Then, put the numbers on one side.

4x-2x-4x=-8+8-4

Then, add it up.

-2x=-4

Then, solve for x.

(-2x)/(-2)=(-4)/(-2)

x=2

Hope that helps!
5 0
3 years ago
A bowling ball travels at 2.0 m/s. it has 16j of kinetic energy. What is the mass of the bowling ball in kilograms?
DIA [1.3K]
v=2\ m/s\\\\E_k=16\ J=16\ \frac{kgm^2}{s^2}\\\\E_k=\frac{mv^2}{2}\\\\\frac{m\cdot(2\ m/s)^2}{2}=16\ \frac{kgm^2}{s^2}\\\\\frac{m\cdot4\ m^2/s^2}{2}=16\ \frac{kgm^2}{s^2}\\\\2m\ m^2/s^2=16\ \frac{kgm^2}{s^2}\ \ /:2\ m^2/s^2\\\\m=8\ kg-answer
6 0
3 years ago
A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
k0ka [10]
You have to use the formula cost over quantity Divide 8 and $2.88 The answer is. 0.36
6 0
3 years ago
bacteria colonies can triple in size every 4 days. If you start with 150 bacteria microorganisms, how large with the colony be a
-Dominant- [34]
It triples in size every 4 days.  In 16 days it will be 3 * 3 * 3 * 3 times bigger.

3 * 3 * 3 * 3 = 81
Therefore, after 16 days, the colony will contain (81 * 150) or 12,150 microorganisms.


6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help. Thanks
    6·1 answer
  • Square root of 25x plus 4 square root of x
    6·1 answer
  • These two problems please help
    11·1 answer
  • In Chicago a taxi ride cost $3.25 plus $1.80 for each mile traveled. Debbie has budgeted $19 for a taxi ride (excluding tip) how
    7·1 answer
  • There are an even number of boys and an odd number of girls in lena’s Class.how many boys and girls could be in her class?show y
    13·2 answers
  • PLEAS HELP ME :) (Above)
    9·2 answers
  • Rewrite the product as a power: <br><br><br> (pls show work)
    12·2 answers
  • How many feet are in 219inches
    13·2 answers
  • Please Help !!!!!!!!!!!<br> the second choices are $4, $6, $8, $32
    8·2 answers
  • Ive been on here for 20 minutes trying to do this but i keep getting stuck
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!