Answer:
4 pack priced at £2.04 is the better pack
Step-by-step explanation:
2.04/4=£0.51 per roll
4.68/9=£0.52 per roll
9514 1404 393
Answer:
a^4·m^4·n^8
Step-by-step explanation:
The applicable rule of exponents is ...
(a^b)(a^c) = a^(b+c)
__
m^2n^3 aanm^2a^2n^4
= a^(1+1+2)·m^(2+2)·n^(3+1+4)
= a^4·m^4·n^8
using the LCD method.... well, there are a couple of ways, but let's simply add them up.
well, the denominators are 5x and 2x... so the only LCD will just be 10x, since it's divisible by both, so let's use that one.

The answer to question 3 is 1 person orders chicken and the other 5 had steak dinner.
the way you work this out is you half 6 which is three and then do 3x14 and 3x17
3x14=42
3x17=51
42+51=93
this is too less so you have to do less of the cheaper meal (14) and more of the dearer one (17) so I went to 1x14 and 5x17
1x14=14
5x17=85
14+85=99
add these together and it makes 99
the answer to question 14 is 5 adults and 3 students
to do this you do exactly the same as how you do question 3
Answer:
12:18 and 20:30
Step-by-step explanation: