1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andre45 [30]
3 years ago
6

Help with this question plzz

Mathematics
1 answer:
svlad2 [7]3 years ago
8 0

Answer:

I think it is 4 white and 3 blue

Step-by-step explanation:

Because they have 3 cups of white then 6 cups of white so i think they multiplied it. Then they have 4 cups of blue then 8 cups of blue. So if you multiply it, it will give you the answer. I hope this is right and it helped and can you mark me brainliest!!!!!!!!

You might be interested in
12 3/8 divided by 3/4
oksano4ka [1.4K]

Answer:

32/2 or 16.5

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
I need help please (brainllest)
Ksenya-84 [330]

Answer:

-3 -13

0 -4

3 -1

6 14

///

-3 17

0 11

1 9

3 5

6 -1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Gavin plans to mix a batch of tangerine paint. He expects to have a total of 5 3/10 ounces of paint after he mixes the amounts o
SVEN [57.7K]
Tangerine is simply color orange, which is an addition of red and yellow colors. To analyze if the portions written below are reasonable, the given sum must equal to the sum of the individual red and yellow parts.

Total Red + Total Yellow = 5(3/10)
3(9/10) + 2(3/8) ? 5(3/10
3.45 ? 1.5
3.45 ≠ 1.5

<em>Since they are not equal, then it means the portions are unreasonable.</em>
3 0
4 years ago
Mrs. Jacobs purchased a 5 pound package of ground beef for $12.40. She decided to use 8 ounces each day for dinner recipes. What
WITCHER [35]
There is 16 ounces in 1 pound. so you would want to divide 12.40 by 5 = $2.48 . so its $2.48 for a pound divide by 2 and you answer would be $1.24... i hope that helps
7 0
3 years ago
1. Renting a bicycle at a local Bike shop costs $30 for the first day and $10 for each additional day.
Elza [17]
<span>(a) Create a chart of values and write an equation to find the total cost, C in terms of the number of days d.

C = 10d + 20

</span><span>(b) Use the equation you created in Part (a) to find the cost of renting a bike for 5 days.
</span>
C = 10d + 20
<span>C = 10(5) + 20= 50 + 20 = 70

$70 for 5 days

</span>
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Mark reads 42 pages of a book every 3/4 hour. Write an equation that models the relationships between x, the number of hours Mar
    10·1 answer
  • What is the equation of this graphed line (-6,-3) (6,-7)
    12·2 answers
  • Solve for x.<br><br> A. x = 12<br> B. x = 72<br> C. x=64<br> D. x=18
    9·2 answers
  • Jade solved the following equation:
    15·2 answers
  • Find the sum of 914 and 366
    14·2 answers
  • Find f(x) and g(x) so that the function can be described as y = f(g(x)). y=8/x^2 +2
    12·1 answer
  • Which answers describe the shape below? Check all that apply.
    11·1 answer
  • Jose traveled from his home in Ocala to Gainesville. Gainesville is 37 miles
    9·1 answer
  • A customer deposits $500 in an account that pays 5% annual interest.
    5·1 answer
  • Find the measure of ZB.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!