Answer:
(C)81
Step-by-step explanation:
Total Number of Students =300
Percentage who had cats, n(C) = 40%
Percentage who had both cats and dogs ,
= 12%
Percentage who had neither cats nor dogs,
=45%
Now:
Universal Set, 

Therefore:
Number of Students who had dogs
=27% of 300
=81
Answer:
24 ounces for 4.80
Step-by-step explanation:
to find unit cost divide price by amount
4.40/20=0.22
4.80/24=0.2
Answer:
it's in the 10's place so it means 80, so 8 groups of 10
Step-by-step explanation:
Answer:
-2/3
Step-by-step explanation: