1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julsineya [31]
3 years ago
8

Madison has lemons and papayas in a ratio of 3:22 how many papayas does she have if she has 12 lemons

Mathematics
1 answer:
Anna [14]3 years ago
8 0
She would have 88 papayas if she had 12 lemons
You might be interested in
at southside middle school, 30% of the students play and instrument. there are 310 students. how many students play an instrumen
alina1380 [7]

Answer:93 students play a musical instrument

8 0
3 years ago
The price for strawberries is currently $ 6.40 per pack. next week,strawberries will be on sale at a 20% discount. what is the t
notka56 [123]

Answer:

answer is $5.12

Step-by-step explanation:

Using the formula two and replacing the given values:

Sale Price = Original Price - Amount Saved. So,

Sale Price = 6.40 - 1.28

Sale Price = $5.12 (answer)

This means, the cost of the item to you is $5.12.

You will pay $5.12 for an item with original price of $6.40 when discounted 20%. In other words, if you buy an item at $6.40 with 20% discounts, you pay $6.40 - 1.28 = $5.12

Suppose Have you received a amazon promo code of 1.28. If the price is $6.40 what was the amount saved in percent:

3) 1.28 is what percent off $6.40?

Using the formula two and replacing the given values:

Amount Saved = Original Price x Discount % /100. So,

1.28 = 6.40 x Discount % / 100

1.28 / 6.40 = Discount % /100

100 x 1.28 / 6.40 = Discount %

128 / 6.40 = Discount %, or

Discount % = 20 (answer)

8 0
3 years ago
Michelle found the area of a circle as 78.5 〖in〗^2. She used 3.14 for π. What is the radius of the circle? Explain how you found
SCORPION-xisa [38]

Answer:

r = 5 inches

Step-by-step explanation:

Area of circle, A=78.5\ in^2

It is required to find the radius of the circle. The area of a circle is given by the formula :

A=\pi r^2

r is radius of the circle

r=\sqrt{\dfrac{A}{\pi}} \\\\r=\sqrt{\dfrac{78.5}{3.14}} \\\\r=5\ \text{inch}

So, the radius of the circle is 5 inches.

5 0
2 years ago
15 inches of snow fell in 12 hours. At this rate, how many inches of snow will fall in 3 days.
kirill [66]

Answer:

90 in

Step-by-step explanation:

15 x 6 = 90 in

This is because

6 x 12 hrs = 3 days

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A group of 4 friends likes to golf together, and each friend keeps track of her all-time lowest score in a single round. Their l
ale4655 [162]
To find the median you list out all the numbers and find the middle.

80, 90, 100

With angie getting 75, it goes from "80, 90, 100" to "75, 80, 90, 100"

This changes the median from 90 to 85. 

Mean is the average of all the numbers. The average of the first set of numbers (Found by adding all of the numbers up and dividing by the amount of numbers present) is 90.

The mean of the second set is 86.25

The answer would be A, both the mean and median will decrease.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • f(n) = 3n. Find a value for the independent variable if the dependent variable has a value of 1. 3 1 -3
    11·1 answer
  • At 4:00 AM the outside temperature was -28°F by 4:00 PM that same day it was 38° what is the sum?
    10·1 answer
  • I would really appreciate if someone can help on this problem
    12·1 answer
  • Consider the function represented by the equation 1/2 J + 1/4 k equals 3 which shows the equation written in function notation w
    5·2 answers
  • Please help me fill in da blanks to <br> answer dis annoyin question
    13·1 answer
  • Rae earns $60 for playing music on Saturday nights at the local coffee house. She makes an average of $5.25 in tips per hour. Wr
    11·2 answers
  • A box of 15 cookies cost nine dollars what is the cost of one cookie
    15·1 answer
  • If g(x) = (24 – x)2 + 7, what is<br> the value of g(6)?<br> O 250<br> O-2<br> O 243<br> O 331
    11·1 answer
  • Solve the system by elimination 2x-3y=23 x+3y=-20
    14·1 answer
  • Last week, Caden's Ice Creamery sold 14 sundaes with nuts and 36 sundaes without nuts. What is the ratio of the number of sundae
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!