1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastaziya [24]
3 years ago
10

Please help me 6th grade math

Mathematics
1 answer:
Marta_Voda [28]3 years ago
5 0

Answer:

Late response, sorry. It is 750 meters.

Step-by-step explanation:

An easy method to save time is to just divide the distance by time to find what amount per second it can run. In this case, you have 120 and 4 to work with. Divide and you'll get 30 meters per second. Then, multiply 25(your seconds) by 30(the meters it runs per second) to get your answer.

You might be interested in
What is the best deal ?? Please tell me step by step.
rewona [7]

Answer:

10 cans of Pepsi for $6.30

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help someone can help me
xenn [34]

Answer:

you never showed the number line sir

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
ritu can row downstream 20km in 2 hrs and upstream 4km in 2 hrs. find the speed of rowing in still water and the speed of the cu
Marina CMI [18]

Answer:

Speed of boat in still water is 6km/h

Speed of current is 4km/h

Step-by-step explanation:

We know speed = distance / time

Let the speed of boat in still water be x

Let the speed of current be y

Hence the speed of boat, down stream = x+y

Distance downstream = 20km

Time taken = 2 hours

We have

x+y=\frac{20}{2}

x+y=10       ......(1)

Speed of boat upstream = x-y

Distance upstream = 4

Time taken = 2

We have

x-y=\frac{4}{2}

x-y=2    ...(2)

Adding (1) & (2)

2x=12

x=6

Substituting in (1) we get

y=4

7 0
3 years ago
Find S30 HELPP. 10 points!<br> An arithmetic sequence has Si = -7 and S3 = 0.
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kaylin buys a greeting card for $3.79. she then buys 4 postcards that all cost the same amount. the total cost is $5.11. how muc
Pie

Answer:

Step-by-step explanation:

Givens

Greeting Card = 3.79

Total Cost = 5.11

Post cards = x

Equation

Total Cost = Greeting Card + 4x

Solution

Substitute the gives into the equation

5.11 = 3.79 + 4x                       Subtract 3.79 from both sides

5.11 - 3.79 = 3.79 - 3.79 + 4x  Combine

1.32 = 4x                                  Divide by 4

1.32/4 = 4x/4

x = 33

Each post card costs 0.33 dollars

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Consider the circle graph below of the type of flowers planted in a garden.
    14·1 answer
  • Ahmed is taking orders for lunch. A slice of pizza costs $2.9 and a chicken sandwich costs $3.9. He collects $25.3for the group
    6·1 answer
  • Emma has a gift box in the shape of a cube. Each side of the box measures 9 centimeters. What is the volume of the gift box?
    8·1 answer
  • Need help solving for relative frequency please!
    9·1 answer
  • **PLEASE ANSWER** 20 POINTS, Rebeka claimed the equation 3x + 4 = 10 has two solutions. Explain the error in Rebeka’s claim.
    7·1 answer
  • What is 8% of $14.15?
    11·1 answer
  • a pizza costs $11 and $1.50 per topping write a equation for cost in dollars and the nunber of toppings ​
    14·2 answers
  • Find the surface area of the prism. 5cm 7cm 4cm
    14·1 answer
  • EASY 20 POINTS What is the domain of the exponential function shown below?
    15·2 answers
  • Find the 8th term of the sequence with formula tn= 7+2 (n-1)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!