1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veseljchak [2.6K]
3 years ago
9

Billy Bob and Charline are riding the Ferris wheel at the county fair. Billy Bob exits the ride when he becomes sick

Mathematics
1 answer:
FromTheMoon [43]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

hi

You might be interested in
I don’t know how to solve this.
aev [14]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

put 2 over 3 and then simplify it then add the answer with 24

8 0
3 years ago
Dr. Jones is interested in expanding his practice by adding a piece of radiology equipment. The basic cost of the equipment woul
inysia [295]

Answer:

<u>Dr. Jones' projected income is US$ 56.793, projected costs are US$ 61,935.48 and projected loss is US$ 5,142.48 for the 1st year of the radiology service.</u>

Step-by-step explanation:

1. Dr. Jones Income per year:

Income = 1,100 * 51.63

<u>Income = US$ 56,793</u>

<u>2. Dr. Jones Costs</u>

Equipment = US$ 1,564.29 loan cost monthly

Radiology tech salary = US$ 39,600 (including taxes and fringe benefits)

Variable cost = US$ 3.24 * 1,100

Equipment = 1,564.29 * 12 = US$ 18,771.48

Radiology tech salary = US$ 39,600

Variable cost = US$ 3,564

Total costs = Equipment loan cost + Radiology tech salary + Variable cost

Total costs = 18,771.48 + 39,600 + 3,564

<u>Total costs = US$ 61,935.48</u>

<u>3. Dr. Jones Profit or Loss</u>

Profit or loss = Income - costs

Profit or loss = 56,793 - 61,935.48 (Costs are higher than income)

<u>Loss = US$ 5,142.48</u>

5 0
3 years ago
3(4-5i) <br> Simplify the expression with complex numbers
strojnjashka [21]
3(4 -5i)

Multiply out

3*4 - 3*5i

12 -15i

Hope this helps.
7 0
3 years ago
4 tons of bark cost $23,600.00. What is the price per pound?
Jlenok [28]

Answer:

5,900

Step-by-step explanation:

you just divide 4 by 23,600.00 and you get 5,900 with is the price per pound

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the Equation Show ALL Work.<br><br> 3(5y+4)=12+15y
wolverine [178]

Answer:

I think that the answer

Step-by-step explanation:

3(5y+4)=12+15y

3×5y+4=12+15y

=3×4+12=15y+5y

24=20

d.b.s by 20

24/20=20/20

1.2=1

=1.2//

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the simplified form of the quantity x over 3 minus y over 4 all over the quantity x over 4 plus y over 3?
    10·1 answer
  • Solve the inequality |2h-3| &gt;1
    12·1 answer
  • What is 5d - 10 = 20​
    6·2 answers
  • RATIO HELP PLEASE
    12·1 answer
  • Charlotte is running at a rate of 9 km/h What is Charlotte's speed in m/s
    5·1 answer
  • What makes a function 1-to-1
    12·1 answer
  • The faculty of a certain four-year college consists of 179 teachers. There are 663 first-year students. The student-to-faculty r
    10·2 answers
  • The area of the surface of an office desk is 12 square feet. The desk is 2 feet wide. How long is it?
    8·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (8,-4) and (6,3) in simplest form
    7·1 answer
  • Help ASAP this is do in 10 mins
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!