1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
3 years ago
10

4 tons of bark cost $23,600.00. What is the price per pound?

Mathematics
2 answers:
Jlenok [28]3 years ago
7 0

Answer:

5,900

Step-by-step explanation:

you just divide 4 by 23,600.00 and you get 5,900 with is the price per pound

beks73 [17]3 years ago
4 0
Answer is 5,900 because 23,600/4 is 5,900 so it would cost $5,900
You might be interested in
An animal shelter is putting together treat bags for each of the 48 dogs and 38 cats at the shelter. The material for each treat
notsponge [240]

Answer:

74.82

Step-by-step explanation:

48+38=86       86 X  0.87= 74.82

3 0
2 years ago
The Sugar Sweet Company is going to transport sugar to market. It will cost $2600 to rent trucks, and cast an additional 100 for
allochka39001 [22]

Answer:

26.00

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Arianna kicks a soccer ball off the ground and into the air with an initial velocity of 42 feet per second. Assume the starting
Blababa [14]
H(t) = -16t^2 +42t = -16t(t -2.625)
The maximum height will be reached at t=1.3125. It will be
  h(1.3125) = 16*1.3125^2 ≈ 27.6  Which corresponding to the 4th selection
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The temperature is -6º C (degrees Celsius) in southern Chile. It is 20º colder (less) in Antarctica. What is the temperature in
krok68 [10]

If you start from a temperature of -6° C and you need to lower that temperature of 20 more degrees, you have to subtract:

-6-20 = -26

So, the temperature in Antarctica is -26° C

8 0
3 years ago
What is the exponenet in the expression 2.528*10*10*10*10*10*10*10*10
german

Answer:

Step-by-step explanation:

2.528×10^8

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At Katya’s fruit stand, a basket of strawberries costs $4 and a basket of raspberries costs $9. In one morning, Katya sells 96 b
    7·1 answer
  • What are these questions
    10·1 answer
  • I cant ever find this answer everywhere i look!!!!!! WHATS 1+1
    9·1 answer
  • Please answer my question thank you.
    13·2 answers
  • Jackson rectangular bedroom has an area of 90 square feet .The area of his bedroom is 90 square feet.The area of his bedroom is9
    5·1 answer
  • Write the number in order starting with the smallest 1.06, 1.031,1.306,1.36
    14·2 answers
  • 6(−2g−1)=−(13g+2) Solve for g
    8·2 answers
  • There are 560 third- and fourth-grade students in King Elementary School. If there are 80 more third-graders than fourth-graders
    9·1 answer
  • What is the slope of a line perpendicular to the line in the graph
    13·1 answer
  • 3. A local store is offering 20% off regular pr
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!