1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lakkis [162]
3 years ago
15

During a carpet sale, a carpet company sold $6,792 worth of carpet. If they sold 849 square yards of carpet, what was the averag

e price per square yard?
Mathematics
1 answer:
Alika [10]3 years ago
3 0

Answer:

The average price per square yard is $8.00

Step-by-step explanation:

From the question

849 yd² = $6,796

1 yd² = x

Cross Multiply

849 yd² × x = 1 yd² × $6,796

x = 1 yd² × $6,796/849yd²

x = $8.0047114252

Approximately = $8.00

Therefore, the average price per square yard is $8.00

You might be interested in
What is the volume of a sphere with a radius of 18 units?
gulaghasi [49]
The volume of a sphere is equal to (4/3)pi*r^3

The volume of your sphere is then (4/3)*pi*r^3 = (4/3)*3.14159265*18^3 = 24429.024 cubic units. That is not one of the answer choices. The closest choice appears to be D.
7 0
3 years ago
Please help! <3
igomit [66]

Answer:

8 square units

Step-by-step explanation:

Area of a rectangle= lenght x width

locating the four points on a Cartesian plane

lenght = BC= AD = (0,4)->(4,4) = 4units

width = AB = CD = (0,2)-> (0,4) = 2units

Area of rectangle = 4units x 2units = 8 square units

3 0
3 years ago
Find the area of the trapezoid to the nearest tenth?
Dafna11 [192]

Answer: the answer is 3.1 square meters.

5 0
3 years ago
Need help reflecting ​
nikitadnepr [17]

Answer:

7% R=18 6=4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Five cakes cost £2.50 how much do seven cakes cost
leonid [27]
To get the answer. you have to find the unit rate.
To find the unit rate, divide 2.50 by 5 which is 0.5 or 50 cents.
(You can check to see if you did this right by multiplying, so .5x5=2.5)
Then you multiply .5 by 7 which is 3.5, or $3.50.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Question 4:<br><br> Rewrite the following without an exponent.<br><br> (5/8)^−1
    9·1 answer
  • Can i get help right answer gets brainlyest
    7·2 answers
  • What is the area of a parallelogram in square inches base is 9 height is 5
    8·2 answers
  • Evaluate j/4 when j=12
    10·1 answer
  • What is Newton’s number? My number divided by .1 is 23 less than 57
    6·1 answer
  • Jamie is three times as old as his brother nick. Nick is twice as old as his sister nadia. Nadia is exactly 4 years old. How man
    10·1 answer
  • A person whose eyes are 5 feet above the ground is standing on the runway of an airport 100 feet from the control tower. That pe
    15·1 answer
  • Muhammad needs at least 6 feet of yarn to make a scarf. If Muhammad has 2 yards and 3 inches of yarn, and there are 3 feet or 36
    8·1 answer
  • Pls help on my maths question
    6·1 answer
  • Make y the subject of this formulae X=a-2by^2
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!