1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergejj [24]
2 years ago
11

4(9y-6) please helpppppp

Mathematics
2 answers:
aliina [53]2 years ago
8 0

Answer:

36y - 24

Step-by-step explanation:

4(9y - 6)

First Step: Multiply both 9y and -6 by 4

36y - 24

Softa [21]2 years ago
6 0

Answer:

36y-24

Step-by-step explanation:

You might be interested in
You make a $15 payment on your loan of $500 at the end of each month
lara [203]

Answer:

2.8 years or 33.6 months.

Step-by-step explanation:

I am not sure what your questions is, but I assume it is how long it will take to pay it off?

In a year (15*12,) you would have paid $180 of it.

x = 500/180

Therefore, it will take you approximately 2.8 years to pay off your loan, excluding interest, of course, since you did not provide that rate.

8 0
2 years ago
The perimeter of a rectangular swimming pool is 154m.Its length is 2m more than twice its breadth. What are the length and bread
TiliK225 [7]

P = 154\\a = 2b + 2

a = ?; b = ?

P = 2(a + b) = 2(2b + 2 + b) = 2(3b + 2) = 6b + 4

154 = 6b + 4\\6b = 154 - 4\\6b = 150\\b = 150 : 6\\b = 25

a = 2b + 2 = 2 * 25 + 2 = 50 + 2 = 52

Answer: 25 and 52 m.

3 0
2 years ago
If you spend $3 on 6 apples what is the unit rate? Or in other words, what is the cost of each apple?
Andrew [12]

Each apple costs .50 cents :D

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following equations represents the graph shown?
Sonja [21]

Answer:

It's the first one. -x+2

Step-by-step explanation:

The slope is negative and the line intersects the y-intercept at positive 2.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What percent of 640 is 160?
ale4655 [162]
160 is 25 percent of 640
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar(s). Consider this s
    10·1 answer
  • If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25, how much would 1 lb. of candy cost
    13·1 answer
  • Another chart question that I don’t know
    15·1 answer
  • Pizza house offers 3 different​ salads, 2 different kinds of​ pizza, and 4 different desserts. how many different​ three-course
    8·1 answer
  • Find the slope of a line through the points (-6, -2) and (-4,-5).
    9·1 answer
  • What is the change in y between the points (1, 4) and (6, -19)? -15 -23 5
    11·1 answer
  • What the number in two other forms for 4.293?
    9·1 answer
  • Find the area and circumference of a circle which is 5cm​
    8·2 answers
  • The length and width of a rectangle are 19.2 cm and 12.4cm respectively. Find the angle between a diagonal and the shorter side
    12·1 answer
  • I asked this already but please solve this NO LINKS
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!