1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreyandreev [35.5K]
3 years ago
5

Please help quick -2=2+ v/4

Mathematics
1 answer:
cluponka [151]3 years ago
5 0
The answer to this problem is v=-16
You might be interested in
The tasty Deli uses 6.5 lb of ham each day how many ounces of ham will be used in 3 w<br>eeks ​
vekshin1
136.5 lbs
There’s 16 ounces in a pound
135.5 • 16
Answer is 2,184 ounces of ham will be used in 3 weeks
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the number of hours in 7/2 days.
PtichkaEL [24]
7/2 can be = to 3 and 1/2 
1 day is = to 24 hours
3 1/2 times 24 = 84 hours
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
To walk to her friend's house, Cristal normally walks 63 yards north and 16 yards east as shown. How many
ANEK [815]

Answer:

65 yd

Step-by-step explanation:

The image of this walking path of Cristal is missing, so i have attached it.

From the image attached, we can see that the path "x" is the hypotenuse path a the triangle.

Thus, we can use pythagoras theorem to find the area. Thus;

x² = 16² + 63²

x = √(16² + 63²)

x = √4225

x = 65 yd

5 0
3 years ago
tiffany spwnt 4/7 of her money on a teddy bear if the teddy bear costs $24 how much money did she have at first
Kaylis [27]

She had 42 dollars.

(4/7 of 42 is 24 dollars)

6 0
3 years ago
20 pt what do you see
GrogVix [38]
A watermarked picture by Shutterstock, known as a stock photo with the photo displaying "LOL" and comic like explosion.

I have no idea what you are asking about so I will take your question literally.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help me with #31 please?
    5·2 answers
  • Please answer it now in two minutes
    10·1 answer
  • Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
    6·1 answer
  • Please explain how to do this and show work
    7·1 answer
  • On Monday 172 students went on a trip to the zoo all 4 buses were filled and 9 students had to travel in cars.How many students
    8·1 answer
  • PLZ HELP FAST
    15·2 answers
  • Glenn and helen are playing ping pong. For every 3 points that glenn scores, helen scores 4 points. If Glenn scores 6 points, ho
    6·2 answers
  • Here yall happy thanksgiving!
    6·1 answer
  • Are simplified ratios written in units?
    5·1 answer
  • Please help me with this.​ also click image
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!