In order to solve this problem, we transform the statements into
algebraic expressions. First, we assign the variables.
Let:
x = Gina’s number
y = Sara’s number
For the first equation, we show that Gina’s number is greater
than Sara’s number by 2. For the second equation, we show that the sum of both
numbers is 68.
<span>(1)
</span>x – y = 2
<span>(2)
</span>x + y = 68
<span>We
add the two expressions, which result in the expression: 2x = 70. Then we
divide 70 by 2 to get the value of x. We then have x = 35. Using the second
equation, we solve for y = 68-35. This gives y = 33. To summarize, Gina’s
number is 35 while Sara’s number is 33.</span>
Answer:
The slope of f(x) is 1.5
Step-by-step explanation:
step 1
Find the slope of the linear function that has an x-intercept of 2/3 and a y-intercept of -1
so
we have the points
(2/3,0) and (0,-1)
The formula to calculate the slope between two points is equal to

substitute the values



step 2
Find the slope of the function graphed
take the points
(0,-1) and (3,6) approximately
substitute in the formula


step 3
we know that
f(x) represents the function with the smaller slope
The smaller slope is 1.5
therefore
The slope of f(x) is 1.5
Answer:
t= 2.52 hours
Step-by-step explanation:
It is given that for first 30 km, the speed of bicyclist is v km/hour
time taken to cover first 30 km is given by
(
)
for next 17 km the speed of bicyclist is 2 km/hour greater than his original speed
so the speed to cover next 17 km = v+2
time taken to cover next 17 km is given by

now total time t spent by the bicyclist to cover entire trip is given by


now if v=18 , we have

now to add fractions we make the denominator same
Hence we will find the LCM of 18 and 20
LCM of 18 and 20 = 180
now we need to make both the denominator equal to 180


hours (approx)
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:
kuyky
Step-by-step explanation:
kmjkfhjmk