1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solniwko [45]
3 years ago
14

Find measure of angle 1

Mathematics
1 answer:
fenix001 [56]3 years ago
8 0
Just look at the top triangles
Angles in a triangle add up to 180°

To find the angle next to 36°:
It shows that all together its a 90° angle so you do 90-36= 54°

To find the angle next to 88°:
Angles on a straight line add up to 180° so you do 180-88= 92°

You now have the 2 of the angles in the triangle with angle 1

You now add these 2 angles so 54+92= 146°
and as angles in a triangle add up to 180° you do 180-146= 34°

So angle 1 is 34°
You might be interested in
Find the smallest 3-digit number which gives the remainder 1 when divided by 3 and by 4.
trasher [3.6K]
Multiples of 3 plus 1 remainder are:

3n+1

Multiples of 4 plus 1 remainder are:

4n+1

Since these multiples must be the same number must be a multiple of 12 plus a remainder of one, which is:

12n+1

And the smallest such three digit number is:

12n+1>99  subtract 1 from both sides

12n>98  divide both sides by 12

n>8.17

Since n must be an integer, n=9

So then number is 12n+1

12(9)+1=109


4 0
3 years ago
(HElP) which answers describe the shape below?
-BARSIC- [3]
Square and quadrilateral!
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Steve invests in a circus production. The cost includes an overhead of $84,000, plus production costs of $2000 per performance.
Dima020 [189]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Given that Steve  invests in a circus production. The cost includes an overhead of $84,000, plus production costs of $2000 per performance. A sold-out performance brings in $8000.

Sales per performance =8000

Production cost per performance =2000

Contribution per performance = 8000-2000=6000

Overhead costs = 84000

Break even units = overhead cost/contribution per performance

= \frac{84000}{6000} \\=14

14 performances should be done to break even

3 0
3 years ago
Help me with this please
Leya [2.2K]

Answer:

280

Step-by-step explanation:

what i did was just go step by step in what your teacher tells you to do but i am going to say this may be wrong.

6 0
1 year ago
2(x+3) + 6 = 3x - 9 written in word form? HELP!!!
zheka24 [161]
Two multiplied by x plus three plus six is equal to three multiplied by x subtracted by nine
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me and give me the answer
    15·1 answer
  • Sunny's garden has 9 tomato plants, 5 pepper plants, 3 squash plants, and 6 pumpkin plants. For every 3 tomato plants in Sunny's
    14·2 answers
  • Write a real-world problem for 7.50y+9.<br><br> PLZ HURRY!!!
    9·1 answer
  • Some one pls help ASAP I’m begging. (Please show work, just number 7.)
    5·1 answer
  • Please help me with this question please!! Steven is taxed 1/3 of his weekly wages. He saved 1/8 of what is left over. He saves
    9·1 answer
  • A bottle containing 64 fluid ounces of juice costs $3.84. What is the unit rate?
    8·2 answers
  • Tính (1,5)4; ((-2)/3)3; (√3)5.
    8·1 answer
  • What is the vertex of the function defined as<br> g(x) = f(x – 5) + 3?
    14·1 answer
  • Hellppp 8(–10r+–1)+–r+2
    13·1 answer
  • .Find out whether the given set of ratios are equivalent or not:
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!