1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex73 [517]
3 years ago
5

What is the equation of the line passing through the point (4, 5) that is parallel to the line with the equation

Mathematics
1 answer:
Reptile [31]3 years ago
7 0

Answer:

y=2x-3

Step-by-step explanation:

1. find the slope

6x-3y=21

-3y=-6x+21 divide both sides by -3

y=2x-7

slope is 2

2.y-5=2(x-4)

  y-5=2x-8

  y=2x-8+5

  y=2x-3

PARALLEL lines have the same slope

You might be interested in
How are <1 and <4 related , please help I would appreciate it
Juli2301 [7.4K]
They are both vertical angles.
4 0
4 years ago
Distribute the expression. 2(8nˆ2−5n+11)
Solnce55 [7]
2(8n^2-5n+11)
16n^2-5n+11
11n^2+11
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the product.<br><br> (23)(−98)(−45)(−1)<br> Enter the correct product in the box.
torisob [31]

Answer:

-101,430

Step-by-step explanation:

23 x 98 x 45 x 1 equals 101,430, but the real trick of the question is whether it is positive or negative.

23(-98) forms a negative number (-2,254)

-2254(-45) forms a positive number (101,430)

101,430(-1) forms a negative number (-101,430)

4 0
3 years ago
7. The total cost to rent a truck is $100 and $0.20 per km.
eduard

Answer:

. The total cost to rent a truck is $100 and $0.20 per km. a. Determine an algebraic model for the relationship between total cost and distance driven. Use Cto represent total cost ($) to rent the truck and d to represent distance driven (km). C=$100+$0.20d b. Create a graphical model. You may use the Linear Graphing Tool or Desmos to create your graphical model. Take a screenshot of your graph and paste it here.

Thank you

4 0
3 years ago
Rose bought some spinach. She used 3/5 of the spinach on a pan of spinach pie for a party and 3/4 of the remaining spinach for a
SashulF [63]
a. She used 1/10 of the spinach for a salad.

b. She used 1/2 pound of spinach for the salad.

We can solve each part of this problem by using a "fraction strip". The strip helps show a breakdown of what portion of spinach was used for each the party, family, and salad. See the attached image for a step by step example of how to multiply the fractions to find the correct portions. 

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A construction company is moving large rocks. It takes 3/4 hour to move 12 rocks. The construction company has already moved 60
    15·1 answer
  • The middle school is 2.72 Kilometers from Kim's house and 1.54 kilometers from Terri's house. How much farther in meter does Kim
    8·1 answer
  • Please help ASAP timed!
    10·2 answers
  • The school band bought cheese and pepperoni pizzas in the ratio represented in the tape diagram for their
    14·1 answer
  • Suppose that $2n$ tennis players compete in a round-robin tournament. Every player has exactly one match with every other player
    7·1 answer
  • A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt?
    9·2 answers
  • Delaware Corporation sets up a sinking fund for getting a lump sum. It has borrowed $50,000 for the business at 8% interest. The
    7·1 answer
  • Please answer anyone!!!!!
    9·2 answers
  • What is 2/4^2 x 2/6^2
    10·2 answers
  • 836 minus what equals 628?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!