1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
3 years ago
9

What is the measure of angle C?

Mathematics
1 answer:
attashe74 [19]3 years ago
8 0

9514 1404 393

Answer:

  49°

Step-by-step explanation:

Angles A and C are complementary, so we have ...

  (3x -7) +(2x +17) = 90

  5x = 80 . . . . . . . . . . . . . subtract 10

  x = 16 . . . . . . . . . divide by 5

Then the measure of angle C is ...

  ∠C = 2x +17 = 2(16) +17

  ∠C = 49

You might be interested in
If you have 1.234545 davidi by 50=
Umnica [9.8K]
0.0246909 hope this helps love ❤️
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The length of a rectangle is 6 in longer than its width.if the perimeter of the rectangle is 68in find the length and width ?
wel

The length and the width of the rectangle are 20 and 14 inches respectively

<h3>How to find the length and width?</h3>

The given parameters are:

Length = 6 + Width

Perimeter = 68 inches

The perimeter of a rectangle is calculated as:

Perimeter = 2 * (Length + Width)

So, we have:

2 * (Length + Width) = 68

Divide both sides by 2

Length + Width = 34

Substitute Length = 6 + Width in Length + Width = 34

6 + Width + Width = 34

Evaluate the like terms

2 * Width = 28

Divide both sides by 2

Width = 14

Substitute Width = 14 in Length = 6 + Width

Length = 6 + 14

Evaluate

Length = 20

Hence, the length and the width of the rectangle are 20 and 14 inches respectively

Read more about perimeter at:

brainly.com/question/24571594

#SPJ1

6 0
1 year ago
Solve (x − 2) = 3<br> Give your solutions correct to 3 significant figures.
Pachacha [2.7K]

Answer:

(x − 2) = 3

Remove the bracket

x - 2 = 3

Group the constants at one side of the equation

x = 2 + 3

x = 5

Therefore x = 5.00 to 3 significant figures.

Hope this helps

6 0
3 years ago
You recorded the actual expenses you incurred for a previous month in the above table. Determine your monthly budget based on th
Mademuasel [1]

Answer:

d.

$1,245.32

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Suppose j varies jointly with g and v, j=1 when g=6 and v=3. Find j when g=8 and v=11
    9·1 answer
  • Whats the area of the shaded regions (show work)
    6·1 answer
  • A number x divided by 7 is less than -3(inequality and solution of inequality)
    13·2 answers
  • Which of the following uses absolute value correctly to show the distance between −20 and 14?
    6·2 answers
  • PLEASE HELP<br> WILL NAME BRAINIEST
    15·2 answers
  • A robotic vacuum cleaner can clean 150 m² in 2 h.
    10·1 answer
  • Sketch the region enclosed by the given curves. Decide whether to integrate with respect to x or y. Draw a typical approximating
    15·1 answer
  • Which inequality represents the range of the relation graphed below?
    5·1 answer
  • The coordinates of the point I are (6,2) and the coordinates of point J are (6,-4).
    10·1 answer
  • The Rogers family and the Brooks family each used their sprinklers last summer. The Rogers family's sprinkler was used for 30 ho
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!