1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
podryga [215]
3 years ago
10

Y= (0. (1, (2, (3. (4, (5,

Mathematics
1 answer:
skad [1K]3 years ago
3 0

Answer:

y = (0, 1, 32, 243, 1024, 3125)

You might be interested in
a tile pattern has 6 times as many white squares as gray squares.there are 48 white tiles in the pattern.how many gray tiles are
bezimeni [28]
8. You would take 48 (white tiles) then divide it by 6 to get 8. (Grey tiles)
5 0
3 years ago
Solve the following absolute value equations. Show the solution set and check your answers. |0.3-3/5k|-0.4=1.2
9966 [12]

Answer:

**The equation is not clear, so I have provided both options**

<h3><u>Option 1</u></h3>

\left|0.3-\dfrac{3}{5}k\right|-0.4=1.2

\implies \left|0.3-\dfrac{3}{5}k\right|=1.6

<u>Solution 1</u>

\implies 0.3-\dfrac{3}{5}k=1.6

\implies -\dfrac{3}{5}k=1.3

\implies k=-\dfrac{13}{6}

<u>Solution 2</u>

\implies -(0.3-\dfrac{3}{5}k)=1.6

\implies -0.3+\dfrac{3}{5}k=1.6

\implies \dfrac{3}{5}k=1.9

\implies k=\dfrac{19}{6}

<h3><u>Option 2</u></h3>

\left|0.3-\dfrac{3}{5k}\right|-0.4=1.2

\implies \left|0.3-\dfrac{3}{5k}\right|=1.6

<u>Solution 1</u>

\implies 0.3-\dfrac{3}{5k}=1.6

\implies -\dfrac{3}{5k}=1.3

\implies -3=6.5k

\implies k=-\dfrac{6}{13}

<u>Solution 2</u>

\implies -(0.3-\dfrac{3}{5k})=1.6

\implies -0.3+\dfrac{3}{5k}=1.6

\implies \dfrac{3}{5k}=1.9

\implies 3=9.5k

\implies k=\dfrac{6}{19}

6 0
1 year ago
Please help!!!!!!!!!!!
AVprozaik [17]
I can’t view the photo.
7 0
3 years ago
A horse ran 800 meters in 40 seconds , 1200 meters in 60 seconds , and 480 meters in 24 seconds . Is this a proportional relatio
frosja888 [35]

Answer:

This is a proportional relationship, the constant of proportionality is 20m/s and it represents that the horse can run 20 meters every second.  

Equation:  d = 20s, where d=distance and s=number of seconds.

Step-by-step explanation:

In order to find out whether this relationship is proportional, you need to see if the rate at which the horse runs is constant (the same).  If you look at the three sets of data (24, 480), (40, 800) and (60, 1200) where the pair is (seconds, meters), you can see that for any two sets of data the change in meters divided by the change in seconds is consistently 20m/s.  For example:

\frac{1200-800}{60-40}=\frac{400}{20}=20

Since the constant is 20, we know that the horse can run 20 meters every second.  To find the horse's total distance, we need to multiply the rate by the number of seconds that it runs:

d = 20s

8 0
3 years ago
Given:  m∠p =47BD∥AC <br> What is the m∠m?<br><br> Put only the number. Do not label your answer.
Anettt [7]

Answer: 43\°

Step-by-step explanation:

Observe the given figure.

You can identify that the measure of the angle "B" is:

m\angle B=90\°

Knowing this, you can conclude that the angle "p" and the angle "m" are Complementary angles, which means that the sum of their measures is 90 degrees. Then, you can write the following equation:

m\angle p+m\angle m=90\°   [Equation 1]

You know that:

m\angle p=47\°

Then you can substitute it into the [Equation 1] and then solve for m\angle m. Therefore, you get:

 47\°+m\angle m=90\°\\\\m\angle m=90\°-47\°\\\\m\angle m=43\°

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Csc x=2, for 0 less than or equal to x less than or equal to pi/ 2
    9·1 answer
  • The solution is??? 3m-2/3-2m+1/4=2/12
    14·2 answers
  • Round 0.578 to the nearest tenth
    10·2 answers
  • 2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?
    9·2 answers
  • If the radius of the circle is decreased by a factor of One-third, what happens to the circumference?
    6·2 answers
  • Select the correct answer.
    15·2 answers
  • Joey bought a dozen oranges for $3.50 and several bananas for $0.25 each at the grocery store. Joey spent a total of $5.75 on th
    6·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=simplify%20%3A%20%20%5C%3A%20%20%5Csqrt%7B5%282%20%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D%29%20-%20%20%5Cfrac%7B
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH ALL ITS DUE TODAY!!
    6·1 answer
  • Matt is filling containers of rice. Each container holds 1/4 of a kilogram of rice.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!