1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sedaia [141]
2 years ago
11

I need help ASAP please help someone

Mathematics
2 answers:
Elis [28]2 years ago
8 0

Answer: 10

Step-by-step explanation:

1. 5 x 8

____

4

2. 40

___

4

3. 10

Lynna [10]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

= 5x

5*2 = 10

You might be interested in
What is the product of 5×10'5​
Oksanka [162]
(if the last five is an exponent, here is the answer)

5 • 10^5
first work on the exponent
5 • 100,000
multiply
500,000
6 0
3 years ago
Marisol buys 3 notebooks that each cost the same amount and 1 calculator that costs $9. The total cost is $21. How much does eac
adoni [48]

Answer: 4 dollars for each notebook

Step-by-step explanation:

21-9= 12

12/3=4

each notebooks costs 4 dollars

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the compass and ruler to construct the bisector of the angle given below.
soldier1979 [14.2K]
Okay so I think you go south now give me ma points
8 0
3 years ago
Stephanie's graduation picnic costs $7 for every attendee. Write an equation that shows the relationship between the attendees,
Serjik [45]
Are you studied on his work
4 0
3 years ago
A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART
kiruha [24]

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Pleaseee!!!! Can somebody please answer my question
    10·1 answer
  • What error did Amy make in writing the equation in slope-intercept form for the line shown in the graph?
    6·1 answer
  • What point in the feasible region maximizes P for the objective function P = 2x + 3y? Constraints
    15·1 answer
  • Evaluate the expression<br> -10 - -5
    6·1 answer
  • What is 2 to the power of 16 HELP
    13·2 answers
  • A sphere has a diameter of 0.926 inch.
    11·1 answer
  • Help please! ill mark you brainliest!
    13·1 answer
  • Which product is positive?<br> I NEED THE ANSWER ASAP
    14·2 answers
  • The ratio of the number of girls to the number of boys is 3:5 . if the number of boys os 12 more than the number of girls ,calcu
    14·1 answer
  • Heather and her friends want to buy tickets to the Harry Styles concert. Each ticket cost 85$ and parking cost 25$. Write an equ
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!