1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FrozenT [24]
2 years ago
5

Could you help me and answer a couple questions for me?

Mathematics
1 answer:
kari74 [83]2 years ago
5 0

Answer:

I think no. <em>D</em> is the answer

You might be interested in
Bonita makes $11.75/hour and Bruce
lbvjy [14]
C is the answer you get while doing the math
4 0
3 years ago
Which of the following is the solution to the equation - n/2 + 14 = 0 ?
poizon [28]
The answer is n=28;

1. Subtract 14 from both sides (-n/2 = -14)

2. Multiply by 2 on both sides to get rid of the fraction (-n = -28)

3. Divide by -1 to get n by itself (n = 28)

You could also eliminate step three by multiplying by -2 instead of just 2.

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Given f (x) and g(x)+k look at the graph below and determine the value of K
FinnZ [79.3K]
The value of K is 5 because its going up 5 from the f(x) graph
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help with number 1!! And also 1 week= 5 days in this exercise okay!
KatRina [158]
Each student collects $1 per week.
There are 24 students, so combined, they collect $24 per week.
The time irt takes to collect $1500 is

$1500/$24 = 62.5

Answer 62.5 weeks, or if you need a whole number, 63 weeks.
7 0
3 years ago
Gomez found the mass of 3 rocks for a science project the first rock had a mass of 19.28 grams the second rock has a mass of 25.
Stella [2.4K]
This question simply asks for 
46.3-(19.28+25.3) which equals
46.3-44.58&#10;&#10;&#10;
to get our final answer, 
1.72

7 0
3 years ago
Other questions:
  • #1 What is the difference between<br> an expression and an equation?
    11·1 answer
  • Plz help will mark as BRAINLIEST
    12·1 answer
  • What is the gcf of 28 and 60
    5·1 answer
  • Solve each equation. 6n+11=-13 and -4(x-5)=8
    5·2 answers
  • 2x + y = 7<br> -x + y = 1
    12·2 answers
  • A store sells milk in 8 ounce cartons for $1.12. What is the unit price per ounce of milk
    10·1 answer
  • The equation tan^2 x+1=sec^2 x is an identity true or false
    6·1 answer
  • HHHHHHEEEEELLLPPP PLLLLZZZ T^T
    5·2 answers
  • Helpppppppp me plzzzzzzzzz
    7·2 answers
  • Which expression is equivalent to<br> Xy2/9
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!