1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
3 years ago
5

7. Which of the following characteristics should exist to

Business
1 answer:
algol133 years ago
4 0
I think the answer is C but i could be wrong
You might be interested in
Issued a cheque of rs. 39000 to Saurya stores in full settlement. <br>journal entry​
Semmy [17]

Answer:

When issuing a check to a creditor as is being done here, you need to debit the creditors account (Accounts Payable) to show that you are paying off the debt.

You also need to credit cash because a credit will show that cash was used to pay for something and so has reduced.

Date               Account Title                                                  Debit            Credit

XX-XX-XXX   Accounts Payable - Saurya Stores             Rs. 39,000

                       Cash                                                                                Rs. 39,000

4 0
3 years ago
The demand for loanable funds depends on future income.<br><br> a. True<br> b. False
aliina [53]

Answer:

The answer is "Option b".

Explanation:

The Loanable funds are the amount of all the assets that individuals and companies have agreed to save and lend to creditors instead of for personal use, as an investment.

The earnings are also the foundation for supplying loanable funds. That request for credit funds is focused on lending. This relationship among saving provision and loan request decides its real rate as well as the sum of loans.

6 0
3 years ago
Cameron Manufacturing Co.'s static budget at 5,000 units of production includes $40,000 for direct labor and $5,000 for variable
Xelga [282]

Answer:

C) variable costs of $72,000 and $25,000 of fixed costs

Explanation:

To determine the flexible budget we must first calculate the variable costs of producing 8,000 units:

direct labor per unit = $40,000 / 5,000 units = $8 per unit

electric power per unit = $5,000 / 5,000 units = $1 per unit

total variable cost per unit = $8 + $1 = $9

Total variable costs for 8,000 units = 8,000 units x $9 per unit = $72,000

Total fixed costs = $25,000

4 0
3 years ago
On April 1, 2019, a company paid the $1,350 premium on a three-year insurance policy with benefits beginning on that date. What
emmainna [20.7K]

Answer:

The insurance expense on the annual income statement for the year ended December 31, 2019 will be D. $337.50

Explanation:

The company paid the $1,350 premium on a three-year insurance policy.

The insurance expense per year = $1,350/3 = $450

From April 1, 2019 to December 31, 2019, the company had bought the insurance for 9 months.

The insurance expense on the annual income statement for the year ended December 31, 2019 = $450/12x9 = $337.5

6 0
3 years ago
Glebe Company accepted a credit card account receivable in exchange for $1,100 of services provided to a customer. The credit ca
zimovet [89]

Answer:

Account receivable balance = $1,100 - ($1,100* 5%)

Account receivable balance =$1,100 - $55

Account receivable balance = $1,045

Date    Account Title        Debit       Credit

           Cash Account      $1,045

                 To Accounts receivable  $1,045

7 0
3 years ago
Other questions:
  • An unconscious reference to one’s own culterual values, experiences, and knowledge as a basis for decisions.
    5·1 answer
  • Megan fails to see any connection between how hard she works and the size of her annual pay raises. consequently, she puts littl
    11·1 answer
  • Trade increases production partly by taking advantage of
    5·1 answer
  • Outsourcing:
    10·1 answer
  • Chief financial officer Barry submits travel and expense reports that are completely genuine and encourages employees in his div
    6·1 answer
  • The Taste Freeze Ice Cream Company is a perfectly competitive firm producing where MR = MC. The current market price of an ice c
    14·1 answer
  • Suppose we changed the units of the tuition variable, so that the new tuition variable is now simply measured in dollars rather
    14·1 answer
  • What is customer service and why it important​
    13·2 answers
  • Dexter Company uses the direct write-off method. March 11 Dexter determines that it cannot collect $8,700 of its accounts receiv
    7·1 answer
  • Why might business professionals fail to speak up after observing unethical behavior in their company
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!