1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Finger [1]
3 years ago
14

Solve for F. 13= 2F +5

Mathematics
1 answer:
crimeas [40]3 years ago
7 0

2F=13-5

2F=8

F=4

THAT IS THE ANSWER

You might be interested in
What is 83 divided with a remander
zysi [14]
41 and 1 remainder left
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please on this
amid [387]
I do believe the answer is 52, sorry if i’m incorrect
4 0
2 years ago
If 3x + 4 = -5 what is the value of x2 - 4x?
Ratling [72]
Hope this helps you!!

4 0
3 years ago
Karl set out to Alaska on his truck.
tester [92]

Answer:

<u>The track consumes ≅ 61 liters of fuel every 100 kilometres</u>

Step-by-step explanation:

As we can see in the graph, the total distance that the truck can travel with 500 liters of fuel is ≅ 825 kilometres.

For answering the question properly, we use the Rule of Three Simple, this way:

Kilometres                Liters of fuel

825                              500

100                                 x

Solving for x, we have:

825 * x = 500 * 100

825x = 50,000

x = 50,000/825

x = 60.6 liters of fuel (61 rounding to the next whole)

x ≅ 61 liters of fuel

<u>The track consumes ≅ 61 liters of fuel every 100 kilometres</u>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats 119200/100000 in a proper fraction and is it closer to 0,1,2, or 3
sesenic [268]
119200/100000

move the decimal place to the left 5 times.

1.192 = 1 \frac{24}{125}

It is much closer to 1
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me do question 2. I can’t understand that question. Thanks
    15·1 answer
  • Which function has an inverse that is a function?
    11·2 answers
  • Plz help me get the answer to these
    15·2 answers
  • Traveling at 65 miles per hour, how many minutes, rounded to the nearest whole number, does it take to drive 125 miles from San
    11·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost
    10·1 answer
  • What is the area of the parallelogram plotted in the Coordinate Plan in square units? (Only include value! Don't include the wor
    11·1 answer
  • Let f(x) = x2 - 5 and g(x) = 3x2. Find g(f(x))
    6·1 answer
  • Find the value of x and y
    14·2 answers
  • Evaluate the expression below when<br> X = 4 and y = (-3)<br> 4x + 2xy
    10·1 answer
  • PLEASE HELP !!! which choices are equivalent to square root of -4???
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!