1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ikadub [295]
3 years ago
7

5. At Costco a case of 12 boxes of macaroni

Mathematics
1 answer:
Marizza181 [45]3 years ago
7 0

$1.50 for each box

Step-by-step explanation:

$18 divided by 12 boxes = $1.50 for each box

You might be interested in
Which statement is true about the graphed function?
Nady [450]

Answer:

the last option or D

Step-by-step explanation:

f(x) > 0 over the interval (-∞, -4)

i hope this helps! quizlet is also very helpful lol, have a wonderful rest of your day/night, xx, nm <3 :)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP QUICK!
nikklg [1K]

Answer:

3 x 21

20 x 4 tenths

21 x thirteenth

please mark me as brainlist please

3 0
2 years ago
Number of rides marine can go on ?
saul85 [17]

Answer:

Check step by step explanation

Step-by-step explanation:

a) Let x represent the amount of rides she takes, the 6 and 2.5 represent the amount of money required to enter

A(x) = 1.5x + 6

B(x) = 2x + 2.5

b) You can find this by making the 2 equations equal to each other and solving for x

1.5x + 6 = 2x + 2.5

3.5 = .5x

7 = x

7 rides make them equal cost

c) Plug in 5 for each of the equations and find out which one is cheaper

A(5) = 1.5 * 5 + 6

A(5) = $13.50

B(5) = 2 * 5 + 2.5

B(5) = $12.50

Carnival B is cheaper

4 0
3 years ago
HELPPPPPPPPPPPPPPPPP!!
goldfiish [28.3K]

Answer:

option 3

Step-by-step explanation:

V= πr²h

to make h the subject

h= V÷πr²

just take πr² to the other side

as it in multiplication on the left hand side, it will in division in right hand side.

hope it helps!

5 0
2 years ago
In 2010, the average cost of electricity was 11.54 cents per kilowatt hour. In 2014, the average cost of electricity
Marianna [84]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given the following linear function sketch the graph of the function and find the domain and range. for F(x)=2/7x -2
    15·1 answer
  • Andrew ate 1/3 of a pumpkin pie. sarah ate 1/6 of the pie. how much pie is left?
    5·1 answer
  • Find the x-intercept for 11x - 33y = 99
    9·1 answer
  • I'd really appreciate it if anyone could help! :)
    8·2 answers
  • In a test tube, you have 4ML of oil and 6 ML of water. What percentage of the liquid is oil?
    11·2 answers
  • WHEN CALCULATING THE AREA OF A TRAPEZOID, HOW DO YOU DETERMINE WHICH SIDES ARE THE BASES
    13·1 answer
  • A circular table top has a radius of 24 inches. What is the area of the table top, to the nearest square inch? Use 3.14 for Pi.
    7·1 answer
  • How is this possible? Explain and list the two different endpoints.
    5·1 answer
  • I GIVE BRAINLIEST!!<br><br> helpp &gt;.&lt; and your explain steps please !
    10·2 answers
  • Help me out with this math problem for 50 points!!!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!