1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scorpion4ik [409]
3 years ago
11

How is do does I don’t know how do does

Mathematics
1 answer:
Akimi4 [234]3 years ago
8 0
Huh? I’m not sure I understand what I just said...
You might be interested in
3(2v-9)=5 solve for v
Sonja [21]

Answer:

v=16/3

Step-by-step explanation:

3(2v-9)=5

Multiply 2v and -9 with 3

6v-27=5

Add 27 to both sides

6v=32

Divide both sides by 6

v=16/3

3 0
4 years ago
3(x+y)=7(y-x), 5(3x-y)=x+3​
hram777 [196]

Answer:

i am not sure thi sis the first one

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will mark brainliest and 50 points.<br> What is (2^8x5^-5x19^0)^-2x(5^-2/2^3)^4x2^28 show your work.
Kaylis [27]

Answer:

im quite confused with the way its been layed out

cant tell if ur multiplying of its a X

Step-by-step explanation:

(2^8 times 5 ^-8 times 1) ^-2x times 5^-2 over 2^3 times 4 times 2 ^28

(2^-16x times 5^10x times 5^-2 over 8 times 4 times 2^28

2^16=28 times 5 ^10x

------------------------------- over

50

8 0
4 years ago
Solve the problem by writing an inequality. A club decides to sell T-shirts for $12 as a fund-raiser. It costs $20 plus $8 per T
pashok25 [27]
<h3>Hello there i hope you are having good day :) Question : Solve the problem by writing an inequality. =  A club decides to sell T-shirts for $12 as a fund-raiser. It costs $20 plus $8 per T-shirt to make the T-shirts. Write and solve an equation to find how many T-shirts the club needs to make and sell in order to profit at least $100. Show your work? = So firstly  the each of the shirt cost $12 and the money made for the shirt equals 12$ so the cost per the shirt would be 20 + 8x that lead to needing at least 100$  amount made - cost = profit would equal to 12x - (20-8x) ≥ 100 then you would do 12x-20-8x = 100 then you would also do 4x-20 = 100 then you add 20 and add 20 again that would equal 4x/4x = 120/4  that would finally lead you to the answer that would be x = 30 --->  x ≥ 30</h3><h3>Hopefully this help you.</h3>

4 0
3 years ago
At Grab &amp; Go Grocery, you can buy 4 yogurt cups for $5. If the unit price stays the same, how much would it cost to buy 10 y
Oduvanchick [21]

Answer:

12.50

Step-by-step explanation:

Each yogurt is $1.25. 1.25 x 4 = 5. so 1.25 x 10 = 12.50.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • M is midpoint of xy find x m(2,-1) and y(-9,4)
    13·1 answer
  • Use a property to write an equivalent expression for the expression below . Tell which property you used 7 (3x +8).
    14·1 answer
  • If a =3.6 and b=10 then ab=
    15·1 answer
  • In rabbits. brown fur B is dominant to white fur (b) and short fur (H) is dominant to long fur (h).
    8·1 answer
  • Find the value of each variable
    12·1 answer
  • Which of the following is not a function ?<br> A B C D<br><br> PLEASE HELP FAST
    6·2 answers
  • If the ordered pairs graphed are all equivalent ratios
    15·1 answer
  • Urgenttttt helppppp pls
    11·1 answer
  • The probability that Janice smokes is 3/10 The probability that she
    5·2 answers
  • Write the slope-intercept form of the equation of each line given the slope and y-intercept.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!