A number that can add up to 10 and multiplies to 11 is 1 since 11 is a prime number
Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
Hello :
f(x) = (x-5)(x+2i)
= x² +2ix -5x-10i
f(x) = x² +(2i-5)x -10i
<span>coefficients : a =1 b = 2i-5 c =-10i</span>
Step-by-step explanation:
the solution is in the picture