28.7083333333...
But you could also round it up to 29.
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
In the figure, the triangle ABC is a right triangle, a is the adjacent leg to the angle B, and b is the opposite side to the same angle.
So, you can use the tangent ratio which relates the angle, the opposite leg and the adjacent leg:
tangent (angle B) = b / a => b = a * tan(B)
=> b = 12 * tan(48°) = 13.33≈ 13
Answer: 13
Let change 7/8 and 1/5 into decimal point so 0.88 and 0.2
0.88-0.2 =0.68
then we want 5 equal length so we divided
0.68 / 5 =0.14
The answer is -5 hope this helps