1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scorpion4ik [409]
3 years ago
6

The first four snowfalls of the year in Gracie's hometown measured 1.6 inches, 2.2 inches, 1.8 inches, and 1.4

Mathematics
1 answer:
frez [133]3 years ago
5 0
1.6+2.2+1.8+1.4 = 7
Have a good day!
You might be interested in
Kai and aaron ate 5/6 of pizza . explain how you can tell what fraction of the pizza is left
NeX [460]
Hi there!

Since 1 - 5/6 = 1/6, 1/6 of the pizza is left. 

Hope this helps!
5 0
4 years ago
Simplify -2(x - 5) + 4(9 + x).
tatiyna

Step-by-step explanation:

= -2(x - 5) + 4(9 + x)

= -2x + 10 + 36 + 4x

= (-2 + 4)x + 10 + 36

= 2x + 46

3 0
2 years ago
Eight less than three times a number
seraphim [82]

Answer:

3n-8

Step-by-step explanation:

Let n be our number

3 times n

3n

eight less than

3n-8

4 0
3 years ago
Can someone just answer these lol idk what to say .
Crank

Answer:

1.) -11x        2.)-2x

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
A black mamba snake can travel 28 ft./s how far can a black mamba travel In 60 seconds
zlopas [31]

1680 ft./60s

28 ft in a second, so multiply 28 by 60 and you get 1680.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the equation of a circle with center (-7,4) and radius 8?
    8·2 answers
  • Ben was walking in Manhattan at a constant speed. He went along 5th avenue from 4th to 98th street. At 3:00 he was on 15th stree
    6·1 answer
  • Megan wanted 50 beads that were originally $9.95. She had a coupon for 25% off and paid a sales tax of 6%. What was the total sh
    13·2 answers
  • Tina Zappa purchased a three-pack of facial tissues for $2.98. What is the unit price per pack rounded to the nearest tenth of a
    8·2 answers
  • In a lot (collection) of 100 light bulbs, there are 5 defective bulbs. an inspector inspects 10 bulbs selected at random. find t
    6·1 answer
  • If one jar of peanut butter weights 1.6 pounds, how much does 5 jars of peanut butter weight?
    5·2 answers
  • Please help me with this problem. image attached.
    15·1 answer
  • Please help !!!!!
    6·2 answers
  • What is the least number which is to be added or subtracted to 651201 to get a perfect square?
    12·1 answer
  • Select the two values of x that are roots of this equation. 2x2 + 7x + 6 = 0
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!