1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dedylja [7]
3 years ago
8

‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️PLEASE PLEASE HELP I HAVE BEEN WAITING FOR OVER AN HOUR

Mathematics
1 answer:
Gnoma [55]3 years ago
6 0
I cant see the screen clearly
You might be interested in
A television company charges $60 for the first half-hour of work and $40 for each additional hour. Blue mountain camp has budget
Alexandra [31]

Answer:

For a length of total of  4 hrs,  the budget of $200  will not exceed.

Step-by-step explanation:

Here, the first half hour charge for repairing = $60

The next hour charge  = $40 her hour

Total budget to be spent  by Blue Mountain Camp = $200

Now, here, the cost of 0.5 hour  = $60

So, the amount left after 0.5 hour repair  = $200 - $60 = $140

Let us assume we can hire the service for m hours in $140

Cost of 1 hour charge  = $40

Cost of m hour charge  = m X ( 1 hour charge) = m x ($40) = 40 m

⇒ 40 m = 140

or, m= 140/40 = 3.5, or m = 3.5

⇒ In $140 left, they can get a service of 3.5 hours at $40 per hour.

Now, the total hours of services hired = 0.5 hour in $60 + 3.5 hr in $140

= 0.5 hr + 3.5 hr = 4 hrs

Hence, for a length of total of  4 hrs, the budget of $200  will not exceed.

4 0
3 years ago
5, -15, 45, -135 identify the common ratio , then write the sequence as a geometric series
Novay_Z [31]

Answer:

Common ratio: -3

Geometric sequence: an=5(-3)^n-1

Step-by-step explanation:

Each number multiplied by -3 gets the product of the next number. (5*-3= -15)

8 0
2 years ago
PLZ HELPPPPPPPPPP<br>IT UA DUE IN 30 MINUTES​
LenKa [72]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Bananas cost $0.54 per lb and grapes cost$1.28 per lb. Leanne bought 2.6 lb of bananas and 3.1 lb of grapes .How much did she pa
slamgirl [31]
So all u have to do is just add $1.28 and $0.54
5 0
3 years ago
AngleRQT is a straight angle. What are m angleRQS and m angleTQS?<br><br> m angleRQS=
lara31 [8.8K]

\widehat{RQS}+\widehat{TQS}=\widehat{RQT}\\\Leftrightarrow 9x + 1 + 7x + 3 = 180 \\ \widehat{RQS}+\widehat{TQS}=\widehat{RQT}\\\Leftrightarrow 16x = 176\Leftrightarrow x = 11 \\ \Rightarrow \widehat{RQS} = 9 \times 11 + 1 = 100° \: \wedge \: \widehat{TQS} = 7 \times 11 + 3 = 80°

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Whats the exact value of tan (300°)
    5·2 answers
  • Can someone please help with my maths homework? I need to estimate the value of 102.3 / 4.7
    9·2 answers
  • A survey by the American Veterinary Medical Association found that out of 120 families surveyed, 18 owned a bird. Fifteen years
    10·1 answer
  • What's the unit rate $4.80 for 6 cans
    10·1 answer
  • Need a little help checking this question, It's out of options A or C
    6·2 answers
  • What is the first step in solving the equation 4.2 y minus 5.2 = 18.5?
    7·1 answer
  • Please answer the question now in two minutes
    11·1 answer
  • Finding a parametric description of the solution set of a linear system is the same as solving the system.Choose the correct ans
    13·1 answer
  • How do i distribute this into an equivalent expression? -12(-2+4)
    15·2 answers
  • 756 x 300??????? ?????????
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!