Since the cost is $6.75 per pound, and we have 2.6 pounds, multiply 6.75•2.6 to find the cost.
It would cost $17.55.
Answer:

Step-by-step explanation:
we know that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem we have

Substitute the values and solve for k


therefore
the equation of the line is equal to

Answer: a- $12.60
Step-by-step explanation: