Answer:
they don't know the correct length for ad, and they just guessed
Answer:

Step-by-step explanation:
If each whales weighed

Then 30 whales weighed



Applying the law of indices we obtain


Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
Let's call the width: w
the lenght is then 3w+4 ("4 more than 3 times the width")
and the parameter would be 2(w+3w+4), that is 2*(4w+4), that is 8w+8.
this is also equal to 18.4:
8w+8=18.4
8w=10.4
w=1.3
this is the width, and the lenght is:
4+3*1,3=4+3.9=7.9
and the area is their product:
1.3*7.9=10.27