1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pickupchik [31]
3 years ago
10

Bananas are on sale for $0.39 per pound. Mr Schurter bought 3 x 3 /4 pounds of bananas. Which is closest to the amount he paid f

or the bananas?
Mathematics
1 answer:
Anna71 [15]3 years ago
8 0
It comes out to 0.8775 so it rounds to about $0.88
You might be interested in
What banking service would be the most beneficial for a customer who just obtained a debit card?
astraxan [27]

Answer:

I'm assuming that it's "0% Financing"..

6 0
3 years ago
PLEASE HELP!! ASAP!!! <br> There’s another part
xeze [42]

Answer:

??????????

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
09:30 to 17:00 minus 30 minutes <br> How many hours is that ?
pentagon [3]

Answer:

7 hours

Step-by-step explanation:

9 : 30 to 17:00 = 7 hours 30 minutes

Minus 30 minutes = 7 hours

6 0
2 years ago
Simplify this (2x)^{3}
Margaret [11]

Answer:

8x^3

Step-by-step explanation:

(2x)3

=(2x)3

=2x*2x*2x

=8x^3

7 0
2 years ago
Arithmetic sequence of -10,8,26
BlackZzzverrR [31]

Answer:

the sequence is going up by 18

5 0
2 years ago
Other questions:
  • This circle centered at the origin and the Length of its radius is 8. What is the equation of the circle?
    10·2 answers
  • What is the factored form of the difference of two squares.<br>  
    9·1 answer
  • A multiple-choice test contains 10 questions. There are four possible answers for each question. a) In how many ways can a stude
    11·1 answer
  • It number 6. And i need help
    11·1 answer
  • Solve for the indicated variable<br>show work please
    14·1 answer
  • A store spends 30% of its budget on maintenance. its yearly budget is $150,000.how much is spent on maintenance?
    9·2 answers
  • Brand want to buy flowers for his friend with $33. The daisies are $1 each and the roses are $2 each. He buys 3 more daisies tha
    10·2 answers
  • (-14) - 27 <br> PLEASE HELP ITS FOR A TEST! ASAP PLEASE
    11·2 answers
  • Can anyone help me with this ASAP?
    6·2 answers
  • Which is an irrational number
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!