Answer:
Hi! The correct answer is $7.5
Step-by-step explanation:
<em><u>~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~</u></em>
Answer:
c) x = 11
Step-by-step explanation:
Given equation: 7x - 9 = 28 + 4(x - 1)
<u><em>Steps:</em></u>
1. Distribute 4 through the parentheses:
7x - 9 = 28 + 4(x) + 4(-1)
7x - 9 = 28 + 4x - 4 [simplify]
7x - 9 = 24 + 4x
2. Subtract 4x from both sides:
7x - 4x - 9 = 24 + 4x - 4x
3x - 9 = 24
3. Add 9 to both sides:
3x - 9 + 9 = 24 + 9
3x = 33
4. Divide both sides by 3:
3x ÷ 3 = 33 ÷ 3
x = 11
5. Check your work:
7x - 9 = 28 + 4(x - 1) [substitute 11 for x]
7(11) - 9 = 28 + 4(11 - 1) [simplify]
77 - 9 = 28 + 4(10) [simplify]
68 = 28 + 40 [add]
68 = 68 ✔
Learn more here:
brainly.com/question/27844321
brainly.com/question/21222758
Answer:
1. 2/5
Step-by-step explanation:
When it says the ratio is 5 to 2, that means 5 is always first:
5 : 2 is correct
5/2 is correct
10 : 4 is correct (multiplied 2 on both sides)
2/5 is incorrect because 2 is first. That means that this ratio would be 2 to 5, not 5 to 2.
Answer:
-1/2
Step-by-step explanation:
rise over run
rise is -2
run is 4
(-2/4)/2=(-1/2)
hope this helps :3
if it did pls mark brainliest