1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
3 years ago
8

10 + 4 (5 + x) Helpppppll

Mathematics
2 answers:
Sedaia [141]3 years ago
7 0
10+4=14 (5+14)= 19 !!!!!
Harlamova29_29 [7]3 years ago
4 0

Answer:4x+30

Step-by-step explanation:

Distribute 4(5+x) to get 20+4x

So then 10+20+4x

Which is 4x+30

You might be interested in
A particular restaurant can legally have only 150 people in it at one time. The tables in the restaurant can seat 4 people at a
Alchen [17]

Answer:

a. 37

Step-by-step explanation:

Do 150 divided by 4 so you know how many tables there can be.

150/4

37.5       You can only have 37.5 tables so the awnser is A.37

3 0
3 years ago
garrett wants to build an addition to his living room. the room currently has a length of 13 feet and width of 10 feet. if he cr
marta [7]

Answer: 1,170ft^2

Step-by-step explanation:

We know that the area of the living room can be calculated with the formula for find the area of a rectangle. This formula is:

A_1=l_1*w_1

Where:

l_1 is the lenght  of the original living room, and  w_1 is the width of the original living room.

If he creates the addition that causes the dimensions to triple, then the new area of Garrett’s living room is:

A_2=(3l_1)(3w_1)\\A_2=(3*13ft)(3*10ft)\\A_2=1,170ft^2

4 0
3 years ago
The energy saved by recycling one glass bottle is enough to power a washing machine for 10 minuets. How many recycled glass bott
Mrac [35]
There are 60 minutes in one hour.
Divide 60 minutes by 10 minutes.

You get 6. That means you would need 6 recycled bottles to power a washing machine for one hour (that will be awesome if that were the case).

Have an awesome day! :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine if the pair of triangles are similar or not.
dedylja [7]

Answer: SAS

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Evaluate the expression 8x - 10 when x = 4
serg [7]
Answer: 8(4) - 10 equals to 22 :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plzzzzzzz helpppp right answer gets brainly
    8·2 answers
  • Find the common difference of the arithmetic sequence.<br><br> -2, -17 3 - 1 3 3 - 1 1/8,...
    5·1 answer
  • A baseball card that originally cost $24 has been decreasing in value
    8·1 answer
  • The area is __ square units. This is easy but I need the steps if possible:((
    13·1 answer
  • Complete the double number to line show percentages of $50. Fill in the blanks below to match the order of the number line and i
    15·1 answer
  • Hazel has out of town guest coming to visit. She is going to hire a cleaning service to tidy up her house. The maids charge her
    6·1 answer
  • If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
    12·2 answers
  • Helppp pleasee ........
    6·2 answers
  • In this unit, you’re working with a variety of methods for solving quadratic equations. Which method do you prefer over the othe
    15·1 answer
  • A bag contains:
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!