1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa [96]
3 years ago
12

Can someone please be generous and help me

Mathematics
1 answer:
Ugo [173]3 years ago
7 0

Answer:

The point slope form is y-y_{1} =m(x-x_{1} )

The slope(m) can be calculated using \frac{y-y_{1} }{x-x_{1}}:

(x, y)=(4,-3)\\(x_{1} ,y_{1} )=(5,0)\\\\\frac{0-(-3)}{5-4} =\frac{0+3}{1} =\frac{3}{1} =3

Using Point One, the point-slope form is determined as:

y-(-3)=3(x-4)\\y+3=3(x-4)

The y-intercept(b) can be calculated as:

(5,0)\\y=3x+b\\0=3(5)+b\\0=15+b\\b=-15\\(0,-15)

You might be interested in
Calculate the side lengths using the given scale.
coldgirl [10]

Answer:

x = 9 m

y = 1 m

Step-by-step explanation:

6/1 = x/1.5

x = 1.5 × 6

x = 9

6/1 = 6/y

6y = 6

y = 1

7 0
2 years ago
HELP!!! I HAVE TO DO THIS!! WILL GIVE
sertanlavr [38]

Answer:

1. 9.576

2. 17.442

3. 45.29

4. 79.294

5. 30.736

6. 30.8

7. 31.5

8. 25.85

9. 53.29

10. 49.184

11. 15.18

12. 15.573

13. 17.075

14. 74.06

15. 9.01

Step-by-step explanation:

Use a multiplication method to find the answers. I would put it up here but i dont know how.

3 0
2 years ago
How many pt are there in 10 qt
nataly862011 [7]
The answer is 20 pt. Hope this helped
8 0
3 years ago
PLEASE HELP What is the rule for the sequence with the first four terms below?
ivolga24 [154]

Answer:

A) [First try is correct for all U1 to U4]

Step-by-step explanation:

1. Trying each option

(let x = 1,2,3,4) since it goes from U1 to U4 (Geometric sequence)

A.) 10(-4/5)^x

10(-4/5)^1 = -8

10(-4/5)^2 = 6.4

10(-4/5)^3 = -5.12

10(-4/5)^4 = 4.096

3 0
2 years ago
Three dozen eggs cost $18.00, How much would one egg cost?
Assoli18 [71]

Answer:

SUPER SORRY IF THIS IS WRONG

I believe one egg would cost $2

Step-by-step explanation:

Three dozen eggs is 36 eggs, then 36 divided by 18 is 2. So one egg would be $2.

Again really sorry if I am wrong.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A triangle-shaped machine part has sides of 2 1/2 inches, 3 1/4 inches, and 5 inches. The triangle's perimeter is
    13·1 answer
  • List the next three terms in the following sequence: 1, 2, 4, 8, 16, 32
    13·2 answers
  • Use the figure below to find the Measure of Angle BEH
    6·1 answer
  • -1/-2*9*3/7what is -1 / -2 * 9 * 3/7
    11·2 answers
  • What does 32 3/4 turn into
    6·2 answers
  • How is a 15% discount similar to a 15% decrease? Explain.
    15·2 answers
  • The vertex form of the equation of a parabola is y = 2(x+ 4)2 - 21.
    11·1 answer
  • Mariana made a quilt square with the design shown below.
    8·1 answer
  • Someone plz help me with this
    7·1 answer
  • For each of the following a) identify the inverse function needed to solve for the indicated angle and b) solve for the angle (r
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!