Answer:
Step-by-step explanation:
3c + 5w = 16
6c + 2w = 22
-6c - 10w = -32
6c + 2w = 22
-8w = -10
w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb
3c + 5(1.25) = 16
3c + 6.25 = 16
3c = 9.75
c = $3.25 per lb
The original price of the paper was $3.50
I hope this helps! let me know if you need help with anything else! I'd be happy to help you in anyway I can! :)
Answer:
12°
Step-by-step explanation:
Let's start with the easy first.
We know that m∠C is 39° because together ∠C and the exterior angle equal 180°. And 180 - 141 = 39.
Now, we can use this to find the remaining two angles.
180° - 39° = 141°
So, this means that we can set up m∠A + m∠B = 141°.
6x + 9 + x - 8 = 141
7x + 1 = 141
7x = 140
x = 20
Finally, we can plug in for our x value and find m∠B.
m∠B = x - 8
m∠B = 20 - 8
m∠B = 12°
Answer:
2 and -9
Step-by-step explanation:
2 times -9 is -18
2 plus -9 is -7
Hope this helped!