1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liraira [26]
3 years ago
12

PLEASEEEEE HELP ME yes, hl yes, asa no not enough info yes, sas

Mathematics
1 answer:
podryga [215]3 years ago
7 0

Answer:

a) Yes, HL

Step-by-step explanation:

We\ know\ that:\\Both\ triangles\ are\ right\ triangles. (90\ degree)\\They\ share\ a\ common\ side.\\They\ have\ their\ hypotenuses\ corresponding.\\Hence,\\Through\ HL(If\ the\ hypotenuse\ and\ any\ leg\ of\ the\ triangles\ are\ corresponding,then,\ the\ two\ triangles\ are\ congruent.)

We\ can\ hence,\ conclude\ that\ the\ given\ triangles\ are\ congruent.

You might be interested in
Can anyone plz help me
yaroslaw [1]

Answer:

They multiplied the exponents instead of adding.

Step-by-step explanation:

Essentially, 2^2 x 2^3 is (2)(2) x (2)(2)(2) which is 5, not 6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amira and Mandisa sell balloon animals at different stands on the boardwalk. They each use a constant number of balloons per ani
MAXImum [283]

Mandisa uses 5 balloons for each animal, this means that Mandisa uses more.

<h3>Linear equation</h3>

Linear equation is in the form:

y = mx + b

where y, x are variables, m is the slope of the line and b is the y intercept.

Let y represent the number of balloons for x animals.

Amira uses 4 balloons for each animal.

For Mandisa, using the table using (20, 225) and (60, 25):

slope(m)=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}=\frac{25-225}{60-20}=-5

Therefore Mandisa uses 5 balloons for each animal, this means that Mandisa uses more.

Find out more on linear equation at: brainly.com/question/14323743

6 0
2 years ago
Can someone help please ?
Reika [66]

Answer:

Step-by-step explanation:

12.8/2 = 96 / 2 = 48

the answer is the first one

<h2>have a nice day!</h2>
6 0
3 years ago
2. To which set or sets does the number -14
zhuklara [117]
It is d im pretty sure
3 0
3 years ago
22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
Vika [28.1K]
It’s 2.98 explanation:you divide $65.56 and 22.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Twelve more than seven times a number is the number plus 18. What is the number?
    12·1 answer
  • Let ∠X and ∠Y be complementary. If sin(X) = 3 5 and cos(X) = 4 5 , then what is the value of sin(Y)?
    7·1 answer
  • What is the slope of a line that is parallel to the line represented by the equation 3x+4y=12?
    8·1 answer
  • Find the quotient of -88 and 11
    7·1 answer
  • A bag of apples weighs 7 7/8 pounds and a full bag costs $10.88. By weight 1/18 of the apples are rotten . What is the cost of t
    9·2 answers
  • The figure above represents a click-through rate curve, which shows the relationship
    12·1 answer
  • What is the value of x in the triangle? A. 21 B. 10 C. 7 D. 7√3
    5·1 answer
  • Answer asap please!!
    5·1 answer
  • . Find the sum of the following polynomials.
    9·1 answer
  • A student measured the volume of an iron nail to be 0.880 cm3. She found its mass was 6.92grams. What is the density of iron?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!