1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GrogVix [38]
2 years ago
7

Calculate the unit rate: $19.20 for 6 feet of ribbon

Mathematics
2 answers:
g100num [7]2 years ago
6 0

Answer:

=$3.02

Step-by-step explanation:

$19.20 ÷ 6= $3.02

Hope I helped :))

vladimir1956 [14]2 years ago
5 0

Answer:

The unit rate is $3.20

Step-by-step explanation:

Unit rate is how much 1 unit of the material costs. So in our case the material is the ribbon. In order to find the unit rate we need to find how much does 1 foot of ribbon cost, we do that by dividing the total cost by the total number of feet, so we do...

19.20 / 6 = 3.20

Therefore the unit rate is $3.20

You might be interested in
What is the surface area of this<br> square pyramid?
Otrada [13]

Answer:

33 ft²

Step-by-step explanation:

The formula for the surface area of a square pyramid is:

SA = b² + 2bs

Where b is the measure of the base and s is the slant height

Let's substitute into this equation:

SA = b² + 2bs

SA = 3² + 2(3)(4)

Solve:

SA = 3² + 2(3)(4)

Square 3:

SA = 3² + 2(3)(4)

SA = 9 + 2(3)(4)

Multiply:

SA = 9 + 2(3)(4)

SA = 9 + (6)(4)

SA = 9 + 24

Add:

SA = 9 + 24

SA = 33

Therefore, the surface area is 33 square feet.

8 0
3 years ago
Explain how to find the number of comic book:<br>you could buy with $25.00.​
xenn [34]

Answer:

How much is a comic book?

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Complete the pattern, 1.1, 2.2, 3-3. What is the rule?
spin [16.1K]
You mean 3.3? If that is the case then:

an=1.1+1(n-2)

or an=an-1+1
a1= 1.1

5 0
3 years ago
3. Graph the circle from the standard form<br> (x - 1)² + y² = 49.
shtirl [24]

Answer:

center is at (1,0) with a radius of 7

Step-by-step explanation:

i hope this helps you graph it

6 0
3 years ago
Write an expression that would represent the number of bags of Reese’s( three more than the number of bags of lollipops)
N76 [4]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

i don;t know

6 0
9 months ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How would the following problem be represented using colored tiles? -7 + (-3) seven red tiles plus three blue tiles seven red ti
    13·2 answers
  • Jennifer had $30 to spend on herself. She spent 1/5 of the money on a sandwhich, 1/6 for a ticket to a museum, and 1/2 of it on
    12·1 answer
  • While traveling at a constant speed in a car, the centrifugal acceleration passengers feel while the car is turning is inversely
    14·1 answer
  • 8 + x/2 = 12 need quick ☁
    10·1 answer
  • Which set of numbers could represent the lengths of the sides of a right triangle?
    8·2 answers
  • What degree of rotation about the origin will cause the triangle below to map onto itslef
    14·1 answer
  • In one year, a government collected $6770 per person in taxes. If the population was 220,000,000, how much did the government co
    9·1 answer
  • Sherri sells photos of athletes to baseball, basketball, and hockey fans after their games. Her regular price is $10 per photogr
    10·1 answer
  • Ill give brainley to right answer
    8·1 answer
  • Answer Fast!!! Why does 10 to the power of -2 equal 0.01<br> Please tell me quickly!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!