1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GrogVix [38]
3 years ago
7

Calculate the unit rate: $19.20 for 6 feet of ribbon

Mathematics
2 answers:
g100num [7]3 years ago
6 0

Answer:

=$3.02

Step-by-step explanation:

$19.20 ÷ 6= $3.02

Hope I helped :))

vladimir1956 [14]3 years ago
5 0

Answer:

The unit rate is $3.20

Step-by-step explanation:

Unit rate is how much 1 unit of the material costs. So in our case the material is the ribbon. In order to find the unit rate we need to find how much does 1 foot of ribbon cost, we do that by dividing the total cost by the total number of feet, so we do...

19.20 / 6 = 3.20

Therefore the unit rate is $3.20

You might be interested in
What is the value of x?<br> 8<br> 70°<br> Enter your answer in the box.<br> 30<br> 10<br> X=
SCORPION-xisa [38]
X=80°
A triangle’s angle measurements always add up to 180°. So 180-70-30=80
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this question
adoni [48]

Answer:

y = e^{x^2 - 3x}\\\\\\Let \ u = x^2 - 3x\\\\y = e^u\\\\\frac{dy}{du} = e^u\\\\\frac{du}{dx}  = 2x - 3\\\\y' = \frac{dy}{dx}  = \frac{dy}{du} *\frac{du}{dx} = e^u * (2x -3)\\\\Substitute \ u = x^2 -3\\\\y' = (2x -3)e^{x^2-3x}\\\\option A

5 0
3 years ago
What is the value of x in the figure at the right
alina1380 [7]
We can know from the pic
2x+38=90
so, x=26
6 0
3 years ago
Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
Elodia [21]

Answer:

is this geomtey

Step-by-step explanation:

Make sure to put what kind of maths (geometry algebra ect.) this is so others can meet your needs better. Also might want to put what unit or type of problem this is as well.

5 0
3 years ago
Evaluate and reduce:
AfilCa [17]

Answer:

-31/8

Please mark me as brainliest

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A motorcycle travels 15 km west in an hour. The motorcycle then travels 35 km east in another hour.
    6·2 answers
  • (PLEASE HELP ASAP)<br><br>What is the base area of Box 3?
    8·2 answers
  • What is the slope of a line that is perpendicular to the line 2y – 3x = 8?
    6·2 answers
  • -`10 - 0= <br> whats the answer?
    6·1 answer
  • 1. Timika is a counselor at a summer camp for young children. She wants to take 20 campers on a hike and wants to
    14·1 answer
  • A ball is thrown from an initial height of 3 feet with an initial upward velocity of 17 ft/s. The ball's height h (in feet) afte
    9·1 answer
  • Help me please hurry
    15·2 answers
  • 11 = 3z + 5<br> What is this answer?
    13·2 answers
  • Describe how to find the sale price of an item that has been discounted 15%.
    14·1 answer
  • 8 Connor the fruiterer sells two fruit packs.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!