1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
3 years ago
9

A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. How much does e

ach square foot of flooring cost?
50 POINTS *GIVEING BRAINLIEST*
Mathematics
2 answers:
AleksandrR [38]3 years ago
6 0

Answer:

60 square feet for 287 = 287/60 = 4.78 per square foot

so ur equation would be : y = 4.78x + 80

Step-by-step explanation:

grin007 [14]3 years ago
4 0

60 square feet= $287.00 + $80.00

                       = $367

1 square feet= $367 / 60

                     = $6.116666667

                     = $6.12 (to 2dp) ( answer)

You might be interested in
How many triangles are formed by the angles and sides-unique triangle, no triangle, or many triangle
kirill115 [55]

No triangle formed

Solution:

Given data:

One angle is 45°

Another angle is 108°

One side is 7 cm

To find how many triangles are formed for the given data.

Let the unknown side of a triangle be x°.

Sum of all the sides of a triangle = 180°

45° + 108° + x° = 180°

⇒ x° = 180° – 45° – 108°

⇒ x° = 27°

There is no such angle can be formed with 27° in the given image.

Hence there is no triangle can be formed.

3 0
3 years ago
ILL BRAINLIEST YOU PLEASE HELP ME
VARVARA [1.3K]

Answer:

I am so sorry, I have never done that type of math before.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Does 5 go into 100 equally
andreev551 [17]
Yes, 5 goes into 100 exactly 20 times because 5 multiplied by 20 is 100
6 0
3 years ago
you better container of cat litter for 13.75 and a bag of cat food for x amount of dollars the total purchase is $20.80 which in
fenix001 [56]

I think its $6.22 for cat food

7 0
3 years ago
What is d?<br> 2/3 x d = 40
lys-0071 [83]

Answer:

60

Step-by-step explanation:

2/3*d=40

d=40*3/2

d=60

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The difference between 48 and 13 as a numérical or algebraic expression?
    15·1 answer
  • How do I find the X? (sorry the triangle is really small-)
    7·1 answer
  • Rewrite the expression with positive exponents (problem #4)
    7·1 answer
  • Find the area in square inches of a parallelogram with a base of 12.54 inches and a height 17 inches. Round to the nearest hundr
    12·1 answer
  • What are the factor pairs of 75??
    8·2 answers
  • Number 7. Please asap.
    13·2 answers
  • Trayvon bought 2 gallons of milk at the supermarket. How many quarts did he buy
    8·1 answer
  • What is the largest number that divides 245 and 1029 leaving a remainder 5 in each case
    9·1 answer
  • She earns $20 per hour as a carpenter and $25 per hour as a blacksmith. Last week Giselle worked both jobs for a total of 30 hou
    12·2 answers
  • How many oranges do you need for 1 cup
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!