1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DanielleElmas [232]
3 years ago
13

A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?​

Mathematics
2 answers:
Sergeu [11.5K]3 years ago
7 0

Answer: $0.36

Step-by-step explanation:

Because you divide $2.16 & 6 to get it.

oksian1 [2.3K]3 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

$3.68 for 16 pens

$3.68 per 16 pens

($3.68) / (16 pens)  

$0.23 / (1 pen)

$0.23 / pen

$0.23 per pen

You might be interested in
What is the y-coordinate of the point shown in the graph?
murzikaleks [220]

Answer:

3,-7

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Marlene has a credit card that uses the adjusted balance method. For the first 10 days of one of her 30-day billing cycles, her
saw5 [17]
For APEX it’s C

(0.15/365 • 30) ($320)

Good luck my dudes!!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help for brainliest.
Kaylis [27]

Answer:

its C

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Please answer question now
masha68 [24]
  • Answer:

3.1(3) mm

  • Step-by-step explanation:

V = l x d x h

188 mm³ = 5mm x d x 12mm

188mm² = d×60mm²

d = 188mm³/60mm²

= 3.1(3) mm

7 0
3 years ago
Whats 1x500 plsssssssssssssssssss
Ivenika [448]

Its 500

because anything that is getting multiplied by one is the same number.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • lynne used 3/8 cup of flour and 1/3 cup of sugar in a recipe. what number is a common denominator for 3/8 and 1/3
    8·1 answer
  • In how many ways can president, vice-president, and secretary be chosen from 9 students?
    14·2 answers
  • Which option is an example of an experiment?
    15·1 answer
  • Please helpp I would really appreciate it.
    11·1 answer
  • Andrew goes biking every morning. The number of calories he burns during the bike ride depends on the distance he bikes.
    15·2 answers
  • What is the angle of rotation counterclockwise about the spinner's center that maps label g to label B?
    10·2 answers
  • Please help me asap​
    12·2 answers
  • The perimeter of a rectangle is 96cm its shortest side has a length of 5cm state the length of the longest side​
    12·1 answer
  • There are 16 colored pencils and 8 colored pencils will fit in a box. How many boxes will the 16 pencils fill?
    6·1 answer
  • In PQR, point C is the centroid. if CZ=8, then QC=
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!