1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
3 years ago
8

Which graph represents the ownership of community hospitals?​

Business
1 answer:
Papessa [141]3 years ago
7 0

Answer:

D

Explanation:

Mostly nonprofit

You might be interested in
When a supplies internal service fund records a billing to the general fund, the journal entry in the internal service fund will
g100num [7]
It would be a spider pig 
5 0
3 years ago
Which best describes the benefits of renting a home
Umnica [9.8K]
I just took this test a few days ago and the answer was none of the above. Hope this helps.
8 0
2 years ago
On January 1, 2021, Badger Inc. adopted the dollar-value LIFO method. The inventory cost on this date was $101,600. The ending i
Lyrx [107]

Answer:

a. An additional layer of $12,760 is added to the 12/31/2021 balance.

Explanation:

The computation of the inventory balance is given below:

2021 Base year cost is

=  $131,040 ÷ 1.05

= $124,800

Additional layer is

= $124,800 - $101,600

= $23,200

2022 Base year cost is

= $150,040 ÷ 1.10

= $136,400

Additional layer is

= ($136,400 - $124,800 ) × 1.10

= $11,600  1.10

= $12,760

Therefore the first option is correct

3 0
3 years ago
Pedregon Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 6.95 Direct labor
Paraphin [41]

Answer:

The correct answer is $27,675.

Explanation:

According to the scenario, the given data are as follows:

Variable manufacturing OH = $1.75

Fixed manufacturing OH = $19,800

Units = 4,500 units

So, we can calculate the total amount of manufacturing overhead cost by using following formula:

Total manufacturing OH = Total variable OH + Total fixed OH

Where, Total variable OH = $1.75 × 4,500 = $7,875

By putting the value, we get

Total Manufacturing OH = $7,875 + $19,800

= $27,675

7 0
2 years ago
Woodland industries manufactures and sells custom-made windows. Its job costing system was designed using an activity-based cost
MaRussiya [10]

Answer:

Explanation:

a.

Direct materials 101,500

Direct labour (13,600 * 13) 176, 800

Materials handling (508 * 0.28) 142.24

Cutting and lathe work (508 * 12.32) 6258.56

Assembly and inspection (13,600 * 17.5) 238,000

Total manufacturing cost 522,700.8

Cost per unit produced = 522,700.8 / 3,050 =  

= 171.377 per unit.

b.

Predetermined overhead rate = Estimated overhead costs / Estimated Direct labour hours

(61,600 + 2,710,400 + 3,850,000) / 220,000

= 30.1 per direct labour hour

Direct materials 101,500

Direct labour (13,600 * 13) 176,800

Manufacturing overhead (13,600 * 30.1) 409,360

Total manufacturing cost 687,660

Cost per unit produced = 687,660/ 3,050

= 225.46 per unit.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Gary and Wilma Johnson plan to open a bus tour business taking people from their small City to historic sites along the east coa
    5·2 answers
  • Lisette works for Southwest Petroleum Corp. Her company is responsible for every aspect of setting up a refinery location for it
    10·1 answer
  • What’s the first step organizations and brands need to take when establishing a social media policy? Educate employees on the im
    5·2 answers
  • Compensate for the risk. Delay an action. Reject the risk. Transfer the risk. A squad needs to cross a narrow footbridge across
    8·1 answer
  • COMPARE AND CONTRAST WHOLE LIFE,VARIABLE LIFE AND TERM LIFE?
    11·2 answers
  • Kamal reproduces Lorena’s copyrighted work "Musica" without paying royalties. Kamal is most likely excepted from liability for c
    12·1 answer
  • 17. Which of the following is an example of sources of funds?
    14·1 answer
  • On October 31, Year 1, A company general ledger shows a checking account balance of $8,415. The company’s cash receipts for the
    12·1 answer
  • Manufacturer of custom hot tubs and spas. What factors should be considered in selecting an allocation base to be used in comput
    6·1 answer
  • Which highest and best use criterion would require an appraiser to consider the frontage of the site?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!