1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zlopas [31]
2 years ago
9

Solve for k 10/3 = k/9 k=?

Mathematics
2 answers:
jonny [76]2 years ago
7 0
I think k=30 so the fraction would be 30/9 since you multiply 3x3 to get 9 you do the same so 10x3 equals 30
Alexeev081 [22]2 years ago
7 0

Answer:30

Step-by-step explanation:

used a smart caculator

You might be interested in
A construction company is strung up signs on 4 mile of the road.. if the company places a sign every 1/8 of a mile, how many sig
koban [17]

"A construction company is stringing up signs ... "


Divide 4 miles by 1/8 mile:


4 miles

--------------------------- = 32 signs are needed

(1/8) mile per sign

6 0
3 years ago
Can someone pls answer all 6 questions pls? Pretty pls, except 1 and 5 thank you so much!!!
Maksim231197 [3]
2) C
3) B
4) C
6) I'm pretty sure its D but it could be C
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bisects ∠EDG. Find the value of x
True [87]

Answer:

where is the question? please attatch the angle

6 0
3 years ago
Price of 1kg sugar is Rs. 100 calculate the price of 150g sugar?​
Wewaii [24]

Answer:Rs15

Step-by-step explanation:

150g=150/1000=0.15kg

1kg cost Rs100

0.15kg cost =100 x 0.15=15

150g cost Rs15

3 0
2 years ago
Add and round to the correct number of significant digits: 13.8 + 60 70 73 73.8 74
LenaWriter [7]
When you add all the number together you get 364.6 round it = 365
Because 6 is > 5
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the nth term or this sequence 3 8 13 18 23
    9·2 answers
  • Find the value of r in (4, r), (r, 2) so that the slope of the line containing them is −53
    12·2 answers
  • Complete the table and then determine which of the following is the graph of ƒ(x) = 2√x
    10·2 answers
  • Using descriptive statistics, you have found out that it takes an average of 40 minutes to complete a mid-term examination in IS
    5·1 answer
  • F divided by -2/3 = -1/3
    9·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • Mason opens a savings account by making a $165.85 deposit. Every week, he deposits another $20.50 in the account. Write an expre
    13·2 answers
  • HELP ME PLSS.....
    13·2 answers
  • If your buying school supplies, and you buy 8 notebooks for $12.48, How much do you pay for 1 notebook?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!