1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
german
3 years ago
5

The two trapezoids shown below are similar . What is the length of x?

Mathematics
2 answers:
dangina [55]3 years ago
7 0
The length of x is 3. Since the two trapezoids are similar. In the second trapezoid the top is half of 10. so it would be logical for x to be 3
serious [3.7K]3 years ago
6 0
The length of x is 3
mark me brainliest if the answer is correct, thank you in advance :)
You might be interested in
Find the value of given expression<br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B230%20-%205%7D%20" id="TexFormula1" tit
Zarrin [17]

Answer:

i think it is 345 but not sure

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
$210 bicycles; 25% discount
cricket20 [7]

Answer: $157.50 is the sale price

Step-by-step explanation:

because there is a 25% discount, 75% of the regular price will be the sale price

75% x 210 = $157.50 is the sale price

3 0
3 years ago
A package of 3 pairs of insulated costs ​$22. 47 What is the unit price of the pairs of ​gloves?
Rasek [7]

Answer:

7.49

Step-by-step explanation:

22.47 divided by 3

5 0
3 years ago
Question 14 of 15<br><br><br> Evaluate (3/4)x^0
stiks02 [169]

Answer:

I'm not sure if this is right, but I got 3/4. (0.75 as a decimal) I hope this helps!

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marina bought 4 notebooks, which cost b dollars each and 3 pens, which cost c dollars each. How much money did Marina spend?
rewona [7]

i'm sorry but can you put in more details as to what each item costs, if it is just variables then it should be something like b times the amount bought plus c times the amount bought. without the costs i cannot actually give you how much she spent

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 7.4 m
    7·1 answer
  • Alyssa,Keith,and Sally each have nine erasers.Alyssa has two pencils.how many erasers do they have have in all?
    9·2 answers
  • Rochelle works part-time at the college museum, which pays her at a rate of $10 per hour. She also makes small bracelets that sh
    12·2 answers
  • Number 6 thanks!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • Can anyone solve this radical equation?
    5·2 answers
  • Please help Solve for n. 5/15 = n/21 A. N = 35 B. N = 7 C. N = 5 D. N = 90
    7·1 answer
  • What is the distance between the points? Round to the nearest tenth if necessary.
    12·1 answer
  • In a recent survey, 230 or 46% of the sample, said they usually ate fast food when they went out to eat. How many people were su
    13·1 answer
  • What is the measure of angle M?
    7·1 answer
  • Alyssa's cat weighs 12 pounds, which is 3/8 of the weight of her dog. Use the equation 3/8d=12 to find the weight of Alyssa's do
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!