so 5 people work each one for 21 minutes, that means 21+21+21+21+21 minutes altogether, namely 105 minutes, it took that long for 7 walls, hmmmm how long for just one wall then? well, 105 ÷ 7, namely 15 minutes then, for just 1 wall.
now, if it takes 15 minutes of work to do one wall, what about 5 walls? well, that'd be 15*5 or 75 minutes.
so if we have 3 folks working, how much would each one work? well, 75 ÷ 3, namely 25 minutes, so each of them will work 25 minutes, namely 25+25+25 minutes, so in 25 minutes, they'll be done with 5 walls.
<em>Answer:</em>
<em>$0.38 per yard</em>
<em>Step-by-step explanation:</em>
<em>Step 1:</em>
Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.
Required; To find the unit price
<em> Step 2:</em>
Convert $3.42 to cents

<em>Step 3:</em>
<em>Find the unit price</em>




<em>Convert to dollars</em>


Hence the unit price is $0.38 per yard.
Answer:
Step-by-step explanation:
(-3,-3) ; (8,-3)
![Slope=\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}\\\\=\frac{-3-[-3]}{8-[-3]}\\\\=\frac{-3+3}{8+3}\\\\=0](https://tex.z-dn.net/?f=Slope%3D%5Cfrac%7By_%7B2%7D-y_%7B1%7D%7D%7Bx_%7B2%7D-x_%7B1%7D%7D%5C%5C%5C%5C%3D%5Cfrac%7B-3-%5B-3%5D%7D%7B8-%5B-3%5D%7D%5C%5C%5C%5C%3D%5Cfrac%7B-3%2B3%7D%7B8%2B3%7D%5C%5C%5C%5C%3D0)
Slope = 0. so, the line is parallel to x-axis
Group 1: Group 2
1 : 3
Total amount of splits = 1 + 3 = 4
48/4 = 12
12 : 12+12+12
12 : 36
12 in pile 1 and 36 in pile 2.
Let x be a number of skateboards and y be the number of bicycles in Eddie's repair shop.
Eddie asks the girls to order 54 new wheels for 21 skateboards and bicycles, then
x+y=21.
One scateboard has 4 wheels, then x scateboards have 4x wheels, one bicycle has 2 wheels, then y bicycles have 2y wheels. In total there should be ordered 54 wheels, so
4x+2y=54.
Solve the system of equations:

From the first equation
Substitute it into the second equation:

Then

Answer: 6 scateboards and 15 bicycles.