1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svet-max [94.6K]
3 years ago
11

The speed on a highway is 70 miles per hour.About how fast is this in miles per miniute

Mathematics
1 answer:
Natali [406]3 years ago
4 0

Answer:

it is 1.16666666666666666666666666666666666

Step-by-step explanation:


You might be interested in
The y-intercept of a parabola is 1, and its vertex is at (1,0). What function does the graph represent
Juliette [100K]
Wouldn’t be a quadratic right?
5 0
3 years ago
An item Brophy Burger costs n dollars. If the price of the Brophy Burger increases by 30%, the new price can be represented by t
Alika [10]
1.3n (it can be simplified like any other equation just add like terms and remember there is a one before every variable)
5 0
3 years ago
Write thThe bookstore is selling a series of 4 books for $97.50. What is the unit price for one book? Round your answer to the n
Sveta_85 [38]

Answer: $24.47

Step-by-step explanation: I don’t understand the kilometers.

8 0
3 years ago
What is the rate of change between (-3.7, 1.4) and (-3.5,1)?
Anarel [89]

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

the rate of change or slope (M) is -2

Hope this helps:P

6 0
3 years ago
What is a statement that is assumed to be true without proof
aalyn [17]

Answer:

where is the statement?????!!!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a one dollar bill is 0.0001 meters thick, how many meters tall would a stack of 4 trillion one dollar bills be?
    13·2 answers
  • How do I solve for q.
    10·2 answers
  • What percent of 34 is 40?<br> (Needs to be rounded to the nearest hundredth)
    12·1 answer
  • determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
    13·1 answer
  • Draw and label tape diagrams for the situation described: A recipe calls for 2 cupsof sugar for every 3 cups of flour.
    14·1 answer
  • A teacher spends $150 on school supplies for the classroom, folders are $0.25 each and notebooks are $2.50 each This linear rela
    15·1 answer
  • Question 5 of 10
    11·1 answer
  • Last year, the school library had a total of x books. Over the summer, the library acquired another 42 books and now has a total
    5·1 answer
  • CALCULATOR
    7·1 answer
  • What is 2345.232×1324.221 need it asap for class in 6th grade​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!