1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
3 years ago
5

Solve for angles a and b

Mathematics
1 answer:
balu736 [363]3 years ago
7 0

Answer:

b=42

a=81

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Layla, Eliana and Nature each carried 10 pound bag of soil into the backyard. After putting soil in the first flower bed, Layla'
Ivanshal [37]

Answer: 17.75 pounds

Step-by-step explanation:

After putting soil in the first flower bed, Layla's bag was ⅝ full. The pound of soil will be: = 5/8 × 10 = 6.25 pounds

Eliana's bag was ⅖ full. The pound of soil will be: = 2/5 × 10 = 4 pounds

Nature's bag was ¾ full. The pound of soil will be: = 3/4 × 10 = 30/4 = 7.5 pounds

The number of pounds of soil that they put in the first flower bed altogether will be:

= 6.25 + 4 + 7.5

= 17.75 pounds

8 0
3 years ago
What is the value of log2 18 rounded to the nearest hundredth?
Lisa [10]
0.843 that should be rounded from the nearest 100th
7 0
3 years ago
Can I please get some help on 2 and 4
lakkis [162]

Answer:

2. Equivalent

4. Denominator

Step-by-step explanation:

2. To subtract unlike fractions, rewrite them as <u><em>Equivalent</em></u> fractions with the same denominator. This is true because when we want to add or subtract fractions with different denominators, we can multiply them until they have the same denominator, which allows us to easily subtract.

4. Fractions with equal numerators and <em><u>Denominators</u></em> are equivalent to 1. This is also true, since 4/4 is a whole number, and that is the case with any fraction that has the same numerator and denominator

Hope this helps! :D

3 0
3 years ago
Shen paid $14.98 for a 7.26 KG bag of dog food. A few weeks later he paid $17.54 or 7.94 kg bag. Find the unit price for each
bagirrra123 [75]

Answer:

1. Shen payed around $2.06 for the first bag of dog food.

2. Shen payed around $2.21 for the second bag of dog food.

Step-by-step explanation:

First, you have to do 14.98/7.26 to get around 2.06

Then, you do 17.54/7.94 to get around 2.21

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Which logarithmic graph can be used to approximate the value of y in the equation 4^y = 5?
qwelly [4]

Answer:

Turn 4^y = 54

y

=5 into a logarithm and that is the graph

4^y = 54

y

=5 = log_4 x =ylog

4

x=y

log_4 x =ylog

4

x=y

OR

y = log_4 xy=log

4

x

The graph of y = log_4 xy=log

4

x can be used.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help<br><br>p/5 = 3.1; p=​
    7·2 answers
  • Math <br>need help with my homework
    8·1 answer
  • What is the diameter of a cone with height 8 m and volume 150 m3 ? (1 point 7.5 m 15 m?
    14·1 answer
  • Need help with #8 plssssssssssssss
    8·1 answer
  • Please help! I know this should be easy but I don't understand it
    6·1 answer
  • Please help me on this question
    15·2 answers
  • Y = x² + x + 8 find 1st and 2nd derivitive ​
    14·1 answer
  • What is the 6th term in the arithmetic sequence below?
    13·1 answer
  • Jeffrey is making a passcode for his new phone. He decides to create a 6
    13·1 answer
  • 9. The sum of 10 and 7 times a number is 59. What is the<br> number? (Use n as the variable.)
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!