1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
netineya [11]
3 years ago
11

Simple difinition of organized​

Business
1 answer:
svp [43]3 years ago
5 0

Answer:

Make arrangements or preparations for (an event or activity)

You might be interested in
All the following are benefits of attending a community college except that
KengaRu [80]

Answer:

its easier to receive a bachelor's degree there.

5 0
3 years ago
Keenan owns a retail store. He often receives payments from some of his manufacturers to ensure their products are placed in the
Serjik [45]

Answer: Slotting allowances

Explanation:

 The slotting allowances is the term which is used to charge by the manufacturers for the specific products and the services ion the market. It is also known as the slotting fee and the charged allowances is specifically varies or depend upon the specific products and the different marketing conditions.

According to the given question, the slotting allowances is refers as the payment that is made by the producers for ensuring their goods and the services best place.  

 Therefore, Slotting allowances is the correct answer.          

3 0
3 years ago
For the person to whom this utility function applies, a. her level of satisfaction will be enhanced equally by an increase in we
Solnce55 [7]

Answer:

b. the more wealth she has, the less utility she gets from an additional dollar of wealth.

Explanation:

Utility is the satisfaction derived from a good. Total Utility is the total satisfaction from all units of a good. Marginal Utility is the additional satisfaction from an additional unit of a good.

The Law of Diminishing Marginal Utility states that : As consumer gets more & more of a good, the additional utility (satisfaction) from each successive unit keeps on declining. It implies that marginal utility decreases, & total utility increases at a decreasing rate.

Therefore : A person has more marginal utility (additional satisfaction) from an additional dollar, if he has less money (dollars). And, relatively less marginal utility from an additional dollar if he has more money (dollars).

Example : A rich person having millions of dollars would get less marginal utility (additional satisfaction) from gaining a single dollar, than a poor person having few dollars.  

6 0
3 years ago
If the fixed costs for a product decrease and the variable costs (as a percentage of sales dollars) decrease, what will be the e
il63 [147K]

Answer:

Option (b) is correct.

Explanation:

Contribution margin ratio is the difference between the selling price of the product and the variable cost of the product.

Contribution margin ratio = Selling price - Variable cost

Now, if there is a decrease in the fixed costs and variable costs of the product then as a result contribution margin ratio increases because of the fall in variable cost.

Break even point = (Fixed expense ÷ Contribution margin ratio)

If there is an increase in the contribution margin ration and a reduction in the fixed expense then as a result break even point decreases.

Increased; Decreased

7 0
3 years ago
Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following info
Lena [83]

Answer:

$6 per unit

Explanation:

using the weighted average method:

units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)

ending work in progress 24,000

  • materials 90% completed = 21,600
  • conversion 40% completed = 9,600

equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion

  • total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
  • total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600

equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A drug interdiction program that successfully reduces the supply of illegal drugs in the United States likely will
    15·1 answer
  • Liabilities and owner's equity of a company are $150,000 and $30,000, respectively. Determine assets using the accounting equati
    12·1 answer
  • On November 1, 2018, Uno, Inc. declared a dividend of $4.50 per share. Uno, Inc. has 23,000 shares of common stock outstanding a
    13·1 answer
  • Rosa has a 10% chance of getting sick in the next year. If she gets sick, her medical bills will amount to $500. She has a wealt
    14·1 answer
  • If a new restaurant owner determines that she does not have sufficient funds to open a new location, where does this determinati
    11·1 answer
  • For incentive pay to motivate employees to contribute to the organization's success, the pay plans must be well designed. Which
    8·1 answer
  • What is the formula for measuring the price elasticity of supply? Percentage change in quantity demanded/percentage change in in
    13·1 answer
  • Carol sold her investment property for $450,000 and had $21,000 in closing costs. The property had a beginning basis of $312,000
    8·1 answer
  • Matthew bakes apple pies that he sells at the local farmer’s market. If the price of apples increases, the a. supply curve for M
    11·1 answer
  • Suppose that the equilibrium price and quantity for 1 bedroom apartments in Orange County is $2,000 and 250,000 respectively. Wh
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!