1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
worty [1.4K]
3 years ago
13

True or false question someone plz help I’ll cash app !

Mathematics
2 answers:
sertanlavr [38]3 years ago
8 0

Answer:

true

Step-by-step explanation:

Orlov [11]3 years ago
8 0

Answer:

F

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which of the following sets of ordered pairs does not define a function? {(−1,4),(0,4),(1,4),(2,4),(3,4)} { ( − 1 , 4 ) , ( 0 ,
Novay_Z [31]

Step-by-step explanation:

5 is not function because an x cannot map on 2 different y's

6 0
3 years ago
Amelie has 385 muffins that she must package into boxes. Each box must hold 9 muffins. Amelie divides 385 by 9 and gets an answe
Phantasy [73]

Answer:

2nd one: amelia has 7 muffins left after filling 42 boxes

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Rory rode his bike a total of 7.75 miles last week. He biked the same distance each of the 5 days he rode. How many miles did Ro
exis [7]

Answer:

Rory rode 1.55 miles each day

Step-by-step explanation:

7.75 divided by 5

6 0
3 years ago
If a1 = 9 and and an-1 - 5 then find the value of a6.
SCORPION-xisa [38]

Answer:

a1 = 6 and an = an-1 - 5

a2 = a2-1 - 5 = a1 - 5 = 1

a3 = a3-1 - 5 = a2 - 5 = -4, etc

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A charity fair raised $6,000 by selling 500 lottery tickets. There were two types of lottery tickets: A tickets cost $10 each, a
lara [203]

Answer:

it would be E

Step-by-step explanation:

20x60= 4800

480x10= 1200

4800+1200= 6000

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Emma has 16 crackers she eats some could she still have 16 left?
    15·2 answers
  • Type the correct answer in the box.Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.
    7·1 answer
  • Find unit rate. $2.40 for 12 eggs
    8·1 answer
  • Which is a rational number <br>a) 1.4142135623<br>b) 3.6256256<br>c) 2 (pie)<br>d) squared 5​
    9·2 answers
  • Please help<br> Picture inserted <br> Multiple choice <br> Will appreciate it if u help!
    9·1 answer
  • Edwin Edwards and Karen Davis owned EEE, Inc., which owned three convenience stores, all of which sold gasoline. Reid Ellis deli
    14·1 answer
  • C+2=5<br> PLEASE HELP I NEED HELP RIGHT NOW WITH THIS
    15·2 answers
  • What number is a multiple of 4 and 6 but also a multiple of 3 and 5?
    9·2 answers
  • Answer quickly please
    9·2 answers
  • Graph the solution to this inequality on the number line.<br><br> 1/4x − 2 &lt; − 1 1/2
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!