1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
3 years ago
6

4 friends share 5 bars what is each person's shere

Mathematics
2 answers:
salantis [7]3 years ago
6 0
They each get 1 1/4 bars
Papessa [141]3 years ago
4 0
Each person gets 1 1/4 bars. 

You divide the 5 bars by 4 people: 5/4 = 1 1/4
You might be interested in
Hiii i need ur help plz <3 <3
Svetach [21]

Answer:

I don't knowuuuwuwuuwuwhehhehehe

5 0
3 years ago
20 POINTS!<br><br><br> Yes or No?
tangare [24]
Answer: YES.

<span>Drawing a vertical line will cross the graph at one point only.

</span>
<span>Every x was assigned one y.</span>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Barbara is planning a party . she invited some school friends and 2 times as many friends from her swimming club as school frien
densk [106]
She invited 7 school friends
5 0
3 years ago
Which angle is an exterior angle of the triangle? <br><br>○ 1<br>○ 2<br>○ 3<br>○ 4​
vovikov84 [41]

Answer:

the answer is 4

Step-by-step explanation:

the angle between a side of a rectilinear figure and an adjacent side extended outward.

3 0
2 years ago
What is the steps for Discount
Inga [223]

1.) Divide the percentage discount by 100 to convert it into decimal. For example, if a shop offers a 40 per cent discount, divide 40 by 100 to get 0,4.

2.) Multiply the decimal number by the original price to find the discount percentage. For example,if the original price is $120, 120 is multiplied by 0,4 to find the discount which is $48.

3.) <span>Subtract the discounted amount to the original price to find the actual price with the discount subtracted. For example, subtract $48 to $120 to find that the price with the discount is $72.</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A 9 foot roll of aluminium foil costs 3.87. What is the price per yard
    6·2 answers
  • Anita purchased a golf cart for her soccer field maintenance business. The cart cost $8,999 and has a useful life of 5 years. It
    5·2 answers
  • Time spent driving formula
    15·1 answer
  • Which of the following fractions is equivalent to the repeating decimal 0.55555555555...?
    9·2 answers
  • Inverse functions ?????
    10·1 answer
  • Use the distributive property to find the product. 3x^2(4x^3-5x+10)
    10·1 answer
  • A large bookstore took in $4,000,000 in sales last year.
    8·1 answer
  • A solid is formed by adjoining two hemispheres to the ends of a right circular cylinder. The total volume of the solid is 10 cub
    9·1 answer
  • 18 ÷ 7 pls help me someone
    9·1 answer
  • How to do the spider web math homework assignment in 7th grade.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!