1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
3 years ago
7

What is 3.25 x $1.40

Mathematics
2 answers:
Korolek [52]3 years ago
8 0

Answer:

if you make the 3.5 equal 7/2

and the 1.40 equal 7/5 its will be more easier

so7/5 × 7/2 its 4.9

sorry guys its not 4.9 i made mistake with 3.25 i was thinking that it was 3.50 any wwy

i have good method too

we can make 3.25 equal 13/4 and 1.40 equal 7/5 the multiply it

we will find 91/20 but we have problem its The 10 dont worry we can take the 10 from the both number and we will get 9.1/2 and We can devide easily now and the answer is 4.55

sorry iam trying so hard to speak engilish well sorry if u cannot understand me big respet for all the students

djverab [1.8K]3 years ago
6 0
The answer is 4.55
Jsjsjsjskks
You might be interested in
Simplify
frosja888 [35]
Just do this :
-1 + 30 - 5y
29 - 5y
or -5y + 29
the answer is C
6 0
3 years ago
a purse has $8 in dimes and quarters. there ten more dimes than quarters. Find the number of each type of coin.
natita [175]
20 quarters = $5.00
30 dimes = $3.00
4 0
4 years ago
Solve for x in the equation x2 - 12x+ 36 = 90
12345 [234]

Answer:

6 + 3\sqrt{10\\} or 6 - 3\sqrt{10\\}

Step-by-step explanation:

x^2 - 12x + 36 = 90

x^2 - 12x - 54 = 0

x = \frac{-b +/- \sqrt{b^{2} + 4ac }}{2a}

a = 1, b= -12, c= -54

6 + 3\sqrt{10\\} or 6 - 3\sqrt{10\\}

6 0
3 years ago
Need help with this shape
NISA [10]
It is a quadrilateral
4 0
4 years ago
Someone help me!!!
VLD [36.1K]

Answer:

4 pack priced at £2.04 is the better pack

Step-by-step explanation:

2.04/4=£0.51 per roll

4.68/9=£0.52 per roll

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 9x (4 + 3) + 8 x 6 = what is the answer??​
    5·2 answers
  • Over a 3/12 year period, 27/12 inches of snow fell in Jackson City. What was the average yearly snowfall in Jackson City?
    9·1 answer
  • Two years ago Pete was three times as old as his cousin Claire. Two years before that, Pete was four times as old as Claire. In
    5·2 answers
  • What is the solution 1/x= x+3/2x^2
    9·1 answer
  • Shen's phone service costs her $20.75 per month. If she averages $8.25
    12·1 answer
  • Who can answer all my math questions right?
    15·2 answers
  • You already know. HALP!
    13·2 answers
  • The side lengths of a triangle are 5, 3, and 4. Is this a right triangle?
    10·1 answer
  • Find the valu<br> B<br> 6<br> 8<br> A<br> Х<br> D<br> 4<br> С<br> x = [?]
    15·1 answer
  • Walter is buying strawberries and grapes. • The total amount he spends on the fruit must be less than $14.00. • He spends $5.25
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!